صادق خرازی: ظریف نه مصدق است و نه کیسینجر

صادق خرازی,محمدجواد ظریف

دیپلماسی ایرانی نوشت:

صادق خرازی، سفیر اسبق ایران در فرانسه در مصاحبه ای با مجله «عصر اندیشه» به بیان برخی زوایای پرونده هسته ای ایران، مذاکره با غرب و استراتژی امریکا در مذاکره با ایران پرداخت. انتشار ناقص و گزینشی این گفت وگو در برخی رسانه ها موجب تحریف گفته ها و انعکاس نادرست نظرات وی شد.

دیپلماسی ایرانی از این رو، متن کامل این گفت وگو را به نقل از خبرگزاری فارس منتشر می کند:

خرازی در این گفت وگو و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما در دوران اصلاحات شاهد بودیم که برخی نمایندگان مشارکت در مجلس ششم علیه انرژی هسته ای موضع می گرفتند، گفت: به نظر من اشتباه مهم جای دیگری بود؛ در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث ها به دو گونه است یکی آشکار و دیگری محرمانه و بحث انرژی صلح آمیز جزو بحث های محرمانه محسوب می شود. اما همان سوراخ بحران طبقه بندی که در ایران وجود دارد همه چیز را لو داد.

وی ادامه داد: این مباحث محرمانه بین سران سه قوه بود و خدمت رهبری می رسید؛ بحث دانش هسته ای، تحقیق و توسعه به عنوان یکی از مباحث اصلی نظام مطرح است. من یادم است زمانی که خدمت رهبری رسیدیم ایشان فرمودند انرژی هسته ای از نفت برای ما مهم تر است و حتی اذعان داشتند نهضت برخورداری از دانش هسته ای و مجاهدتی که مردم ایران انجام می دهند قابل مقایسه با نهضت ملی نفت نیست چرا که ما در نهضت ملی نفت با انگلیس درگیر بودیم و می جنگیدیم در حالی که در ماجرای انرژی هسته ای با همه قدرت های جهان اعم از امریکا، اروپا، همه سازمان های بین المللی و با همه اعراب منطقه که به دنبال محدود کردن قدرت ایران هستند مواجهیم.

این دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره فهم دولت های حاکم درباره انرژی هسته ای و پذیرش راستی آزمایی ده ساله که حکایت از عدم فهم درست از انرژی و آینده قدرت دارد، گفت: سوالی که پیش روی ماست این است که آیا دولت هایی که روی کار آمده اند مخالف دانش هسته ای بودند یا همه در تکنولوژی یک فکری داشتند اما در متدولوژی و رفتار به گونه ای دیگر عمل می کردند؟ من برداشتم این است که بین دولت آقای هاشمی، خاتمی، آقای احمدی نژاد و دولت آقای روحانی به صورت هرمنولوژیک نمی توان فاصله گذاشت زیرا نظام دیوانسالاری ایران در جای دیگری درباره انرژی هسته ای و سیاست خارجی تصمیم می گیرد.

خرازی با بیان اینکه روسای جمهور پیشین ایران کسانی بودند که در داشتن تکنولوژی هسته ای در مقاطعی که مسئولیت داشتند دارای ولع بودند و قسمتی از اشتباهات استراتژیک نیز به آنها برمی گردد، تصریح کرد: اشتباهات آقایان هاشمی و خاتمی، احمدی نژاد این بود که قوانین حقوقی برخورداری از انرژی هسته ای را رعایت نکردند؛ اگر ما به آقای احمدی نژاد انتقاد می کنیم و می گوییم چرا ایشان حرفهایی زده که باعث وهن دانشمندان هسته ای ما شد و یا بحث هایی مثل هولوکاست را در کنار موضوع مهم انرژی هسته ای مطرح کرد و حساسیت جامعه جهانی را برانگیخت باید به دوره قبل از این نیز نگاه کنیم.

وی اضافه کرد: حساسیت اصلی نسبت به دانشمندان هسته ای در دولت آقای خاتمی پیش آمد و افرادی که مسئول انرژی هسته ای و یا مسئول مدیریت سیاست خارجی هسته ای بودند از آغاز نتوانستند به گونه ای عمل کنند که این معضلات برای ما در جامعه جهانی پیش نیاید.

این دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای روحانی در آن زمان مسئول پرونده هسته ای بودند و افراد دیگری نیز در کمیسیون محرمانه ای حضور داشتند، با تائید وجود این کمیسیون محرمانه تصریح کرد آقای روحانی به همراه آقای میرحسین موسوی، آقازاده، در کمیسیون محرمانه و یا در وزارت خارجه و یا در دبیرخانه حضور داشتند و حتی در استفاده از اصطلاحات هم دچار ضعف بودند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه ادامه داد: من آن زمان سفیر بودم، در کاخ الیزه مشاور امنیت ملی رئیس جمهور فرانسه به من گفت «آنقدر این اصطلاح فلان هسته ای را به کار نبرید، این واژه مبنای حقوقی اش بمب هسته ای است و همین اشتباه از لحاظ حقوقی پای شما را گیر می اندازد، وقتی شما می گویید می خواهیم دانش هسته ای صلح آمیز داشته باشیم نباید این اصطلاح را به کار ببرید».

خرازی با اشاره به تاثیر عملکرد دولت ها در سیاست خارجی اظهار داشت: ما در شرایطی قرار داریم که عملکرد دولت ها روی سیاست خارجی و سیاست هسته ای تاثیر می گذارد، مثلا وزیر خارجه آقای هاشمی یا آقای خاتمی یا وزرای خارجه آقای احمدی نژاد یا آقای روحانی همه معتقدند باید در جهان تنش زدایی کنیم اما یک نفر فرمول های جهانی را می شناسد و شخصیت و رفتارش فضا را آرام می کند و نفر دیگر فرمول را نمی شناسد و فضا را ملتهب می کند. موفقیت ها و ناکامی ها از جهان بینی و عملکرد افراد حاصل می شود.

این دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این مصاحبه درباره رویکردهای ایران و رهبری در قبال رژیم صهیونیستی و لیبرالیسم و همچنین بیانات رهبر انقلاب مبنی بر نابودی غده سرطانی اسرائیل گفت: این ها نکاتی است که در جامعه جهانی قابل بحث است؛ این مسائل خیلی فرق می کند با اینکه یک رئیس جمهور بیاید و حرفی بزند که این حرف در جهان مبنای تمام اختلافات است، بحث هولوکاست و حذف اسرائیل از روی نقشه جهان در آن هشت سال به گونه ای در دستور کار جامعه جهانی قرار گرفت که ایران را زمین گیر کرد.

خرازی در پاسخ به سوالی درباره روش و عملکرد رهبری و ترسیم اسلام انقلابی از سوی ایشان اظهار داشت: اگر رهبری راه را ترسیم می کند ما مبنایمان باید تعبد و اطاعت از رهبری باشد و اختلاف شخصی من با برخی از دوستان در دوره اصلاحات سر همین موضوع بود و می گویم اگر جای امام و آقا عوض شود هیچ فرقی نمی کند حتی اگر جای آقا با آقای خوئینی ها عوض می شد باز هم فرقی نمی کرد.

وی ادامه داد: ما اگر فکر کنیم که حرف رهبری واجب کفایی است در مبنا مشکل داریم؛ ما می دانستیم دولت آقای احمدی نژاد دولت منحرفی است منتها به خاطر تبعیت از رهبری سکوت کردیم و انتقادات خودمان را در چارچوب قوانین مطرح کردیم.
دیپلمات سابق وزارت امور خارجه با انتقاد از عملکرد دولت های مختلف در زمینه مسائل منطقه و استراتژیک گفت: از عملکردها هاشمی شد خاتمی و از عملکرد بد، خاتمی شد احمدی نژاد و اصلا ما باید خودمان را مقصر بدانیم.

خرازی با تاکید بر لزوم اطاعت از رهبری افزود: همین الان بعضی از آقایان در مذاکرات هسته ای شاید فکر دیگری داشته باشند اما معتقدیم که آن چارچوبی که حضرت آقا تعیین می کنند باید محقق شود. به لحاظ دیپلماتیک مباحثی که رهبری در آخرین سخنرانی خود فرمودند استراتژیک ترین سخنانی بود که در تاریخ مذاکرات هسته ای گفته شد. آن هم اینکه «هیچ اتفاقی نیفتاده تبریک برای چه!» این تبریک ها،کف دست ما را نشان می دهد که چقدر به این چهار ورق کاغذ پاره احتیاج داشتیم.
وی در پاسخ به این سوال که این تبریک ها ابتدا از سوی خود دولت و بین مسئولان دولتی رد و بدل شد گفت: این اشتباهی است که مرتکب شدند و رهبری جلوی آن را گرفت، همان شب هم که من در تلویزیون آمدم گفتم که نباید ذوق زده شد.

دیپلمات سابق وزارت امور خارجه ادامه داد: باید دید مصلحت و منافع ملی چه ایجاب می کند و ما در چه چارچوبی می توانیم کارمان را انجام دهیم؛ رهبری روزی فرمودند که فرمانده ای که در جنگ احساس کند باید عقب نشینی کند و نکند، خیانت کرده است و قهرمان نیست. عقب نشینی و یا نرمش قهرمانانه جزوی از استراتژی واقع گرایانه قدرت های ماندگار جهان است.
خرازی در ادامه این مصاحبه با اشاره به دلایل آمدن امریکا بر سر میز مذاکره با ایران گفت: [امریکایی ها می گویند] چون ایران نقش اساسی و اسطوره ای در خاورمیانه دارد باید مشکلات را با او حل کنیم بنابراین برداشت من این است که آنها نیاز دارند با ما به تفاهم برسند و این تفاهم نیز بسترش فقط ایران نیست بلکه همه دنیاست و برای همین اگر در بحث آینده قدرت و انرژی هسته ای کوتاه بیاییم خطای استراتژیک کرده ایم.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود درباره لیبرالیسم و چگونگی احتمال نفوذ آن در ایران گفت: اصلا در ایران درخت لیبرالیسم و رادیکالیسم سبز نمی شود؛ مگر می شود در کشوری که صدها هزار هیات امام حسین دارد مردمش را تحقیر کرد.
خرازی ادامه داد: ما بعد از حوادث اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 به جمع بندی رسیدیم که باید کاری کرد که جوانها باید سره را از ناسره تشخیص دهند و باید جوان ها میدان دار حرکت های سیاسی، اجتماعی در شرایط فعلی کشور شوند؛ جوان ها به دنبال یک پناهگاه امن و فعالیت سیاسی اند که حرف های خود را بزنند و به دنبال بندبازی و کلک زنی و حزب بازی هم نیستند.

دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی آقای ظریف را با مصدق و کیسینجر مقایسه می کنند اظهار داشت: مقایسه ظریف با مصدق و یا کیسینجر از اساس اشتباه است و ایشان خودش دنبال این چیزها نیست تا جایی که او را می شناسم و دقیق هم هست رفع موانع و مشکلات از کشور در مخیله ایشان است و اگر چنین باشند اشتباه استراتژیک می کند.

خرازی در پایان تاکید کرد: من نه به دنبال این هستم که ایران را غربی کنم و نه غرب را وارد ایران کنم و گور پدر غرب که همه بدبختی ما از آنجا شروع شد که تقی زاده گفت برای پیشرفت و آبادی ایران چاره ای نیست جز اینکه از موی سر تا نوک پا غربی شویم و فرهنگ غربی در جسم و جان و روح ما تجلی پیدا کند.

49308

کد N844428