بیانیه یازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت

یازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت عصر امروز (دوشنبه) با قرائت بیانیه پایانی این همایش به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یازدهمین همایش بین المللی مهدویت که از صبح روز دوشنبه دهم خردادماه کار خود را در مرکز همایش‌های بین المللی صداوسیما با حضور اندیشمندان و پژوهشگرانی از ایران و 80 کشور جهان آغاز کرده بود عصر امروز با قرائت بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

با نام و یاد خداوند بزرگ و توجهات حضرت ولی عصر (عج) یازدهمین همایش دکترین مهدویت با عنوان «فرهنگ و تمدن زمینه ساز راهبردها و راهکارها» به پایان رسید و مقالات اندیشمندان داخلی و خارجی پیرامون فرهنگ و تمدن در کمیسیون‌های تخصصی ارائه گردید.

1.در همایش یازدهم و در محافل علمی آنچه امروز مورد توجه اندیشمندان مسلمان قرار گرفته است و جامعه شناسان زیادی بر آن صحه گذاشته‌اند، بازگشت دوباره به تمدن اسلامی بر زمین‌های اسلامی است.

2.تحولات سیاسی و جنبش‌های دینی و ملی دهه اخیر به عنوان بهار عربی در سرزمین‌های اسلامی به اقرار بسیاری از متفکران بازگشت به فرهنگ، تمدن و هویت اسلامی و بیانگر خودباوری مسلمانان است. بی تردید اگر خشونت‌طلبی فرقه‌های کوچک همچون القاعده و داعش در سال‌های اخیر ذائقه مسلمانان را تلخ نمی‌کرد، می‌توانستیم ادعا کنیم که مسلمانان به سرعت در حال بازگشت به فرهنگ اسلامی و تشکیل امت واحده اسلامی هستند.

مسلمانان از شمال آفریقا تا خاور دور و شبه قاره هند، دور از خشونت، کشتار و خونریزی و تکفیر، بر این باورند که اگر توده مردم، فضیلت سخنان قرآن و پیشوایان دین را بشنوند به سوی آن گرایش می‌یابند، اما متاسفانه اعمال گروه‌های تکفیری، چهره‌ی منفی و خشنی از اسلام را در نگاه غیرمسلمانان به وجود آورده است که باید توسط عالمان شیعه و سنی از ذهن‌ها زدوده گردد.

از این رو یازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت تلاشی بود تا اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان دور هم جمع گردند و بر این امر توافق کنند که به جای ترور ، کشتار و تکفیر لازم است تا مسلمانان به سوی اندیشه‌های قرآنی و معارف اهل بیت (ع) بازگردند و به دنبال شکل دادن تمدن اسلامی در تمام سرزمین‌های اسلامی با تکیه بر آرمان مهدویت باشند.

همچنین لازم به ذکر است که با توجه به این رویکرد و بعضی از دسیسه‌های موجود در غرب مبنی بر ارتباط دادن گروه‌های تکفیری به بدنه تمدن اسلامی و مسلمانان و آموزه مهدویت، بنا گردید که همایش سال آینده با عنوان «پیشگویی‌های آخرالزمان از دیدگاه ادیان ابراهیمی» مورد توجه قرار گیرد که از اندیشمندان حاضر انتظار داریم با توجه به سرفصل‌های فراخوان در کنفرانس سال آینده شرکت کنند.

یازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت را با دعا برای ظهور منجی عالم بشریت صاحب عصر والزمان، مولانا مهدی (عج) به پایان می‌بریم.

انتهای پیام

کد N843772