نماینده سازمان ملل در امور یمن در گفتگو با مهر؛

نقض حقوق بشر در یمن رصد می شود/کنفرانس ژنو یمنی-یمنی نخواهد بود

سیاسی

نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد برای حل بحران یمن با اعلام اینکه نقض حقوق بشر در یمن رصد می شود اعلام کرد: کنفرانس ژنو یمنی-یمنی نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «اسماعیل ولد الشیخ» نماینده ویژه بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد برای حل بحران یمن در راستای پایان بخشیدن به این بحران سفر منطقه ای خود اخیرا به ریاض سفر کرد و با مقامات سعودی دیدار و گفتگو کرد.

وی بلافاصله پس از پایان رایزنی های خود در عربستان سعودی به تهران سفر کرد و با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

اسماعیل ولد الشیخ در جریان حضور خود در تهران ۲۸ می را زمان برگزاری کنفرانس بین المللی ژنو برای حل بحران یمن اعلام کرده بود اما پس از گذشت چند روز از اعلام این تاریخ، سازمان ملل متحد از تعویق برگزاری این نشست خبر داد.

خبرگزاری مهر در جریان سفر اسماعیل ولد الشیخ گفتگویی را با وی ترتیب داد که مشروح آن به شرح زیر است:

به طور کلی موارد نقض حقوق بشر دوستانه(حقوق بشر در زمان جنگ) توسط عربستان سعودی در یمن چگونه و به چه صورتی توسط سازمان ملل متحد پیگیری می شود؟

همانطور که می دانید دفاتر مربوط به حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد در یمن وجود دارد، این دفاتر همواره نقض حقوق بشر در این کشور را از سوی هر گروهی که صورت گیرد رصد می کند. این موارد به صورت گزارش هایی در اختیار سازمان ملل متحد قرار می گیرد. علاوه براین وزارت حقوق بشر یمن نیز در این زمینه فعال است و گزارش هایی را تهیه می کند.

چه کشورهایی در کنفرانس ژنو حضور خواهند داشت؟ آیا ایران جزء شرکت کنندگان خواهد بود؟

تاکنون سطح مشارکت در کنفرانس ژنو مشخص نشده است، هیچ کشوری تاکنون دعوت نشده است. قطعا ما نمی خواهیم گفتگوهای ژنو تنها یمنی - یمنی باشد و به دنبال حضور نمایندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی در این کنفرانس هستیم سازمان هایی که در موضوع یمن ایفاگر نقش هستند.

گفتگو: سمیه خمارباقی

 

 

 
[div id='__hggasdgjhsagd_once']