"آندژی دودا" رسماً رئیس‌جمهور لهستان شد

لهستان

آندژی دودا محافظه‌کار پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری لهستان رسماً در یک مراسم دولتی به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوا کوپاچ، نخست‌وزیر لهستان به همراه تنی چند از مقام‌های دولتی، والدین و همسر و دختر آندژی دودا در مراسمی حکم دودا را به عنوان رئیس‌جمهور جدید لهستان تقدیم کرد و این وکیل 43 ساله از ششم اوت 2015 فعالیت خود را آغاز می‌کند.

دودا به همراه همسرش آگاتا پس از مراسم و تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری گروهی از حامیان در خارج از کاخ ریاست‌جمهوری دیدار کردند.

دودا در سخنرانی خود اعلام کرد تا زمانی که کار خود را به عنوان رئیس‌جمهوری لهستان آغاز نکرده هیچ تغییری در قانون اساسی یا سیاست‌های کلان کشور رخ نمی‌دهد. وی همچنین قول داد تا برای اتحاد کشور اقداماتی انجام دهد.

رئیس‌جمهور لهستان قدرت و اختیارات محدودی دارد و اکثر قدرت در اختیار نخست‌وزیر و کابینه است. دودا فرمانده کل نیروهای مسلح است و می‌تواند قانونی را وتو کند یا پیشنهاد دهد اما در حیطه سیاست خارجی مقام رئیس‌جمهور تشریفاتی است.

دودا تا زمان کمپین انتخابات شخصیت شناخته شده در عرصه سیاسی لهستان نبود و او را بیشتر به خاطر معاونت وزیر دادگستری و عضویت در دفتر ریاست‌جمهوری در دوران لخ کاچینسکی، رئیس‌جمهوری سابق می‌شناختند. وی در 2014 عضو پارلمان اروپا شد اما روز چهارشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد تا رئیس‌جمهور لهستان شود.

دودا عضو حزب عدالت و قانون نیز است. پیروزی غیرمنتظره‌ او در مقابل کوموروفسکی از حزب پلتفورم مدنی به نظر هشداری برای این حزب در انتخابات پایان سال جاری میلادی پارلمانی است.

انتهای پیام

کد N840641