شمار تلفات گرمای هند به ۱۸۰۰کشته رسید

سیاسی

شمار افرادی که در نتیجه گرمای بی سابقه هند جان خود را از دست داده اند از مرز یک هزار و ۸۰۰ نفر گذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، گرمای هوا همچنان در هند قربانی می گیرد بطوریکه بر اساس آخرین آمار، تا کنون یک هزار و ۸۰۰ نفر از مردم هند به دیلل گرمای زیاد هوا جان خود را از دست داده اند. 

دمای هوا در مناطق جنوبی هند از مرز ۵۰ درجه سانتیگراد گذشته و مسئولان هواشناسی هند در مورد ادامه افزایش دمای هوا اظهار نگرانی کرده اند. بر این اساس طی روزهای اخیر ایالت های آندرا پرادش و تلانگانا در جنوب هند و نیز دهلی نو پایتخت این کشور شاهد گرمای بی سابقه بوده اند.

کارشناسان هواشناسی پیش بینی می کنند توده هوای گرمی که اکنون در هند بیش از ۱۰۰۰ قربانی گرفته، در مسیر خود از ایالت های غربی این کشور عبور کرده و به کشور همسایه پاکستان برسد.

گرمای شدید هوا در هند از اوایل مه (اواسط اردیبهشت) آغاز شد و بیشتر شهرهای جنوبی این کشور را درگیر کرد. اغلب قربانیان کارگران ساختمانی، کشاورزان، بی‌خانمان‌ها و کارگران مشاغل خیابانی بوده‌اند. ۱۶ کشور غربی اروپا نیز در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) شاهد موج بی‌سابقه گرما بودند و بیشترین تعداد تلفات در فرانسه گزارش شد.

هرچند دمای هوا در این مناطق کمی بالاتر از ۴۰ درجه گزارش شده بود؛ حدود ۷۰ هزار نفر در سراسر اروپا جان خود را از دست دادند. در هند تحمل دمای ۴۰ درجه تقریبا برای همه آسان است؛ اما زمانیکه دمای هوا به ۵۰ درجه برسد خطر افزایش تلفات انسانی نیز افزایش می‌یابد. علت بالا بودن آمار کشته شدگان در هند به سبک زندگی مردم این کشور  مربوط می‌شود.