در دیدار ظریف با نخست وزیر یونان مطرح شد:

تحریم ها علیه ایران غیر منصفانه است/تاکید بر دوحوزه اقتصاد وانرژی

سیاسی

نخست وزیر یونان در دیدار با وزیر امورخارجه کشورمان گفت: تحريم‌ها عليه ايران را غير منصفانه می دانيم و نبايد فرصتهاى همكارى را در زمينه هاى مورد علاقه طرفين از دست دهيم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفر به یونان با الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به ظرفيت‌هاى متنوع موجود در دو كشور گفت: تهران هيچ محدوديتى براى گسترش روابط با يونان ندارد و از توسعه روابط در حوزه هاى مختلف ازجمله اقتصادى، كشاورزى، صنايع دارويي، همكاريهاى تجارى و بانكى، علمى و فرهنگى استقبال مى كند.

ظریف افزود: تهيه و تدوين يك يادداشت تفاهم همكارى جامع ميان دو كشور مي تواند درك مشترك و بهترى از قابليت‌هاى پيش رو براى تعميق مناسبات فيمابين را فراهم کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه همكاريهاى پارلمانى بين دو كشور پشتوانه خوبى براى همكاريهاى دو دولت ايران و يونان مى باشد، خواستار افزایش رايزنيهاى مشترك سياسى و اقتصادى در سطوح مختلف مقامات دو كشور شد.

الکسیس سیپراس نخست وزير يونان نیز در این دیدار گفت: ايران و يونان به طور سنتى همكاري‌هاى خوبى در زمينه هاى مختلف داشته اند.

 وی افزود: حجم مبادلات تجارى دو كشور طى سالهاى اخير كاهش داشته كه علاقه منديم با برنامه ريزى مناسب آنرا جبران کنیم.

نخست وزیر یونان تاکید کرد: مشكلات موجود با اهتمام جدى طرفين قابل رفع است و مي توانيم از گامهاى ساده تر آغاز نماييم و به طور همزمان براى رفع موانع اقدام کنیم. مشاركت ايران بويژه در همكاريهاى اقتصادى و انرژى براى يونان حايز اهميت است.

وی با استقبال از روند جارى مذاكرات هسته اى گفت: حل و فصل موضوع هسته اى ايران براى همه كشورها مفيد و موجب توسعه و ثبات بيشتر منطقه اى مى شود.

سیپراس افزود: تحريم‌ها عليه ايران را غير منصفانه مي دانيم و نبايد فرصتهاى همكارى را در زمينه هاى مورد علاقه طرفين از دست دهيم.

نخست وزیر یونان همچنین با اشاره به اینکه اقدامات و عمليات تروريستى داعش تهديد و دغدغه مشترك ماست افزود: كشورهاى مختلف بايد مسئوليت خود را جهت مقابله با آن بپذيرند.