"عربستان در تعامل با شیعیان دچار بحران شده است"

سیاسی

منابع آمریکایی می‌گویند حملات اخیر داعش تنش‌های طایفه‌ای را در عربستان شعله‌ور ساخته و این کشور در برخورد با شیعیان دچار بحران بزرگی شده است.

منابع آمریکایی می‌گویند حملات اخیر داعش تنش‌های طایفه‌ای را در عربستان شعله‌ور ساخته و این کشور در برخورد با شیعیان دچار بحران بزرگی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رادیو صدای آمریکا به نقل از مدیر مرکز مطالعات حوزه خلیج فارس در این باره می‌نویسد، حفظ آرامش مناطق شرقی و شیعه‌نشین عربستان اولویت بیسار مهمی برای عربستان و کشورهایی است که به نفت عربستان تکیه دارند و تقریبا کل نفت عربستان که 20 درصد کل نیازهای نفتی جهان را تامین می‌کند، از مناطق شرقی این کشور استخراج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد عربستان بر صادرات نفت استوار است گفت: این مساله باعث شده که تنش‌های طایفه‌ای در عربستان به دلیل حفظ ثبات، بسیار اهمیت پیدا کند چراکه افزایش این تنش‌ها خطرات جدی را برای ثبات این کشور به دنبال دارد.

مدیر مرکز مطالعات حوزه خلیج فارس اظهار داشت: انفجار انتحاری منطقه الفریح که جمعه گذشته در یکی از مساجد شیعیان رخ داد، حکومت عربستان را وارد مشکلی تقریبا لاینحل کرده است در صورتی که عربستان از شیعیان حمایت نکند، احتمال دارد خشم این گروه مخالف متوجه حاکمیت شود.

از سوی دیگر اگر زیاده از حد با آنها همدردی کند ممکن است موجب خشم اهل تسنن شود و در این صورت احتمال دارد تسنن عربستان از خاندان پادشاهی آل سعود دوری جسته و به داعش روی آورند و این مساله در نهایت باعث می‌شود جریان‌های تندروی وهابی به مخالفت گسترده با نظام حاکم برآیند و در آن صورت خطر بزرگی که عربستان را تهدید خواهد کرد آن است که تعداد بیشتری از مردم این کشور از حمایت خود از آل‌سعود دست برداشته و تحت رهبری ابوبکر بغدادی رهبر داعش قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام

کد N839354