در اجلاس مدیران حوزه‌های علمیه استان تهران مطرح شد

توصیه‌های ناطق نوری به روحانیون و طلبه‌های حوزه‌های علمیه

حوزه علميه,علي‌اكبر ناطق نوري

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز توقع مردم از روحانیت بالاست و ما روحانیون بر اساس اعمال‌مان مورد پرسش واقع می‌شویم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق نوری در چهارمین اجلاس مدیران حوزه‌های علمیه استان تهران اظهار کرد: نوع نگاه به روحانیت نسبت به قبل از انقلاب عوض شده و امروز توقع مردم از روحانیت بالاست. شرایط ما از نظر روحانیت و حوزه‌های علمیه امروز با شرایطی که قبل از انقلاب داشتیم خیلی با هم متفاوت است و تفاوت فاحشی دارد.

وی افزود: پیش از انقلاب روحانیت به لحاظ این‌که در حکومت نبود و مسئولیت اداره و مدیریت کشور را نداشت و همچنین مسئولیت فرهنگی به معنای رسمی در دستش نبود رسالت محدودی داشت. آن زمان قوه قضاییه، ادارات، وزارتخانه‌ها و نهادهای فرهنگی دست ما نبود و تنها رسالت‌مان هدایت و ارشاد مردم، امر به معروف و نهی از منکر و انتقاد به حکومت و مدیریت‌های غلط آن زمان بود و به معنایی طلبکار بودیم. حیطه مسئولیت‌مان محدود و توقع جامعه هم از ما محدود بود. اگر مردم هم حرفی می‌زدند می‌گفتیم که چیزی دست ما نیست و کسی حرف ما را نمی‌شنود و ما فوقش بتوانیم انتقاد کنیم. آن زمان طلبکار و طرفدار مردم و مقابل حکومت بودیم که چنین جایگاهی در جامعه پایگاه و طرفدار دارد.

وی با بیان این‌که «باید ببینیم در آن شرایط که روحانیت خیلی مسئولیت نداشت حوزه‌های علمیه ما چه خروجی‌هایی داشتند و چه کسانی را تحویل می‌دادند و این مساله را با امروز مقایسه کنید.» ادامه داد: قبل از مقایسه باید بگویم که آن زمان تکنولوژی و علم و صنعت به گسترده‌ای امروز نبود. امروز تکنولوژی با سرعت جلو می‌رود و در عصر ماهواره‌ها فضای مجازی و انفجار اطلاعات قرار داریم که اطلاعات لحظه به لحظه به‌روز می‌شود. امروز با مراجعه به اینترنت که در موبایل‌ها خلاصه شده هر کسی با زدن یک دکمه می‌تواند به هر اطلاعاتی که می‌خواهد اعم از مثبت و منفی دسترسی پیدا کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین یادآور شد: امروز چیزی به عنوان محرمانه و سری در دنیا نداریم و با پیشرفت علم و تکنولوژی مردم به راحتی به انواع اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند. آن زمان است که می‌توانیم حساب کنیم چقدر سوال و بحث در مسائل دینی پیش می‌آید. زمانی ما منبر می‌رفتیم و از بروکرواسی دولت انتقاد می‌کردیم و می‌گفتیم که با 36 میلیون جمعیت 500 هزار کارمند وجود دارد و غر می‌زدیم. امروز جمعیت دو برابر شده و حقوق‌بگیران چهار برابر شده‌اند. پیش از انقلاب طلبه و روحانی طلبکارانه برخورد می‌کرد اما امروز مردم می‌گویند که حکومت دست خودتان است. حالا باید مقایسه کنیم که حوزه‌ها در آن زمان چطور اداره می‌شدند و خروجی‌شان چه بود و چه بزرگانی تحویل دادند. شاید یکی مثل من که حدود 33 سال است از حوزه دور هستم اما چند سال قبل به خدمت مراجع رسیدم خدمت آیت‌الله مکارم عرض کردم که به ذهن من می‌رسد که سطح حوزه و سطح معلومات طلبه‌ها بسیار پایین آمده است.

ادامه دارد...

کد N838611