بازدید ولایتی از مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ارتش چین

ولایتی روز چهارشنبه در ادامه دیدارهای خود در چین، با رییس و مسوولان مرکز مطالعات استراتژیک این کشور وابسته به ارتش ملاقات و در خصوص فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این ملاقات ژنرال سین خو ضمن با ابراز خرسندی از دیدار با ولایتی، گزارشی از فعالیت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی مرکز ارائه و برای همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز آمادگی و علاقه کرد و از مشاور مقام معظم رهبری برای شرکت در اجلاس توسعه امنیتی در آسیا که توسط این مرکز در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد دعوت به عمل آورد.

ولایتی نیز ضمن تشکر از برنامه‌ریزی به عمل آمده به منظور انجام این ملاقات در خصوص تنوع فعالیت‌ها در مرکز تحقیقات استراتژیک مطالبی را ارائه و گفت: حوزه تکنولوژی و علمی و فن‌آوری در مرکز با اهتمام جدی در حال پیگیری است و می توان بسترهای لازم همکاری را در حوزه‌های مورد علاقه طراحی و عملیاتی کرد ضمن آن که همگرایی کشورهای آسیا در حوزه اقتصادی مناسب اما کافی نیست و باید دو کشور چین و ایران به عنوان کشورهای تاثیر گذار در این منطقه در دیگر زمینه ها به ویژه تامین امنیت و صلح همکاری های خود را گسترش دهند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در خصوص حل و فصل موضوعات هسته‌ای نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات از طریق مذاکره تلاش کرده اما در برابر زیاده خواهی های برخی کشورهای غربی نیز ایستادگی می‌کند و باید با کمک کشورهای علاقه مند به نتیجه مناسب و مطلوب و به نتیجه رسیدن موضوعات در برابر این زیاده خواهی‌ها مقاومت نمود .

ژنرال سین خو هم‌چنین بعد از توضیحات ولایتی در خصوص وضعیت خاورمیانه، یمن، سوریه و عراق خواستار تلاش و همکاری ها و مشورت دو طرف در حوزه مسائل منطقه‌یی شد و اظهار امیدواری کرد که بتوانند زمینه‌های مناسب و فراگیرتری را برنامه ریزی و اجرا کند.

ولایتی هم‌چنین در این سفر و در دیدار جداگانه روز چهارشنبه با رییس و مسوولان آکادمی علوم اجتماعی این کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مجموعه های مطالعاتی و پژوهشی که مشورت های لازم را به دولت ارائه می‌کند ملاقات و به طور خاص در خصوص احیا جاده ابریشم توضیحاتی را ارائه کرد.

ولایتی با تاکید بر این نکته که دو کشور در منطقه دارای جایگاه بسیار مهم و تاثیر گذاری هستند خاطرنشان کرد: تجدید حیات جاده ابریشم از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار بوده و به طور طبیعی به دلیل سابقه تاریخی و اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در موضوع، می‌تواند تاثیر گذاری جدی را در این زمینه داشته باشد و همکاری های دو کشور برای تحقق این مهم ضروری است.

در این ملاقات هم‌چنین مقرر شد تا اتاق های فکر دو طرف تشکیل و برای اجرای برنامه‌ها و پروژهای مختلف اقدامات مورد نظر طراحی و عملیاتی گردد.

در همین ارتباط و در دیدار جداگانه دیگر هم دکتر ولایتی در موسسه مطالعات بین‌المللی معاصر چین که زیر نظر نخست وزیر و شورای دولتی این کشور اداره می شود نیز شرکت کرد و با رییس و معاونین این مجموعه به خصوص در حوزه موضوعات منطقه‌یی و خاوریمانه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه و ضرورت همکاری دو طرف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در برابر گروه های افراطی، تکفیری و تروریسم در منطقه ایستادگی کرده و این مسیر را ادامه خواهد داد و با توجه به جایگاه دو کشور و مسائل و مصیبت هایی که برخی کشورهای غربی با حمایت برخی کشورهای آسیایی در این حوزه ایجاد کرده‌اند ضرورت همکاری بیش‌تر وجود خواهد داشت و مراکز مطالعاتی دراین زمینه و ارائه راهکارهای راهبری و استراتژیک می توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

انتهای پیام

کد N838273