هشدار چین به آمریکا در مورد احتمال تشدید مناقشه بر سر دریای چین جنوبی

یک روزنامه دولتی چین در مورد تشدید تنش ها میان پکن- واشنگتن در صورت تداوم سیاستهای کاخ سفید در قبال مناقشه بر سر دریای چین جنوبی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، پیش از این انتشار گزارش رسمی جدید دولت پکن موسوم به "استراتژی نظامی چین" که به برنامه‌های این کشور برای توسعه نفوذش در دریای چین جنوبی و این که ارتش آزادی‌بخش خلق در ماموریت دریایی‌اش «حفاظت از دریاهای آزاد» را به «دفاع از آب‌های ساحلی» اضافه خواهد کرد، اشاره می‌کند، باعث خشم و عصبانیت آمریکا شده و اشتون کارتر، وزیر دفاع این کشور به نیروهایش دستور داده تا راه‌هایی را برای اینکه آمریکا بتواند با اقدامات چین مقابله کند، پیدا کنند.

در همین حال روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در مقاله‌ای نوشت: اگر واشنگتن فشارهای زیاد و انتقاداتش از پکن را به خاطر ساخت جزایر و تاسیسات نظامی در بخش‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی متوقف نکند، درگیری میان آمریکا و چین اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

در ادامه این مقابله آمده است: ما خواستار درگیری نظامی با آمریکا نیستیم اما اگر این درگیری رخ دهد، باید آن را بپذیریم.

وانگ جین، سرهنگ ارشد ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت: درگیری دریایی افزایش یافته و نیروی دریایی چین باید برای حفاظت از حقوق جهانی‌اش وارد عمل شود.

در گزارش رسمی چین آمده است: برخی کشورهای خارجی نیز در امور دریای چین جنوبی دخالت می‌کنند. ما به هیچ کشور حمله نخواهیم کرد مگر آنکه به ما حمله شود.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: آمریکا پروازهای شناسایی را بر فراز این منطقه مورد مناقشه آغاز کرده و ژاپن، استرالیا و آمریکا نیز در ژوئیه سال‌جاری میلادی در نزدیکی استرالیا مانورهای مشترکی را برگزار خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N837773