پاریس بهانه تراشید، روسها هم از خرید ناوهای میسترال منصرف شدند

ایسنا نوشت:

پس از ماه‌ها مناقشه بر سر تحویل ناوهای کلاس میسترال فرانسه به ارزش 1.2 میلیارد یورو، روسیه می‌گوید که از درخواست خود صرف‌نظر کرده و تنها بحثی که باقی می‌ماند، میزان غرامت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی اتهام‌زنی‌ها به روسیه مبنی بر حمایت از جدایی‌طلبان روس‌گرا در شرق اوکراین، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه برای فروش ناوهای هلی‌کوپتربر کلاس میسترال به روسیه شروطی را اعلام کرد. یکی از آن شروط برقراری آتش‌بس در اوکراین و نظارت تمام طرفین بر آن است. مورد دیگر شواهد موثقی درباره پیشرفت به سمت حل سیاسی بحران اوکراین است. فرانسه بر این باور است که هیچ‌کدام از شروط مذکور محقق نشده و به عبارت دیگر شرایط تحویل ناوهای میسترال به روسیه فراهم نیست. تمام بحثی که اکنون باقی ماند این است که دو طرف بر سر بسته غرامت به مسکو به توافق برسند.

حال فرانسه دو کشتی جنگی غول‌پیکر دارد که هیچ‌کس آن را نمی‌خواهد اما این احتمال وجود دارد که فرانسه آن را به چین بفروشد. طی هفته‌های اخیر مسکو درخصوص قرارداد خرید این ناوهای میسترال موضعی قاطع اما سازش‌طلبانه در پیش گرفته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ماه گذشته گفت که مقام‌های کشورش قصد ندارند هیچ‌گونه جریمه‌ای به خاطر تاخیر در فروش از فرانسه دریافت کنند اما در عوض می‌خواهد که طرف فرانسوی تمام خسارت مسکو را پرداخت کند.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از "اولگ بوچکاریوف"، معاون مجتمع صنعتی ارتش روسیه گزارش داد: ما اکنون تنها درباره یک مساله بحث می‌کنیم و آن میزان دقیق پولی است که فرانسه به روسیه بدهکار است.

با این حال مساله ناوهای میسترال‌ ممکن است برای فرانسه مشکل‌آفرین شود. این دو کشتی جنگی طبق درخواست روسیه و با معیارهای آنها ساخته شده و ممکن است اعمال تغییرات در آن برای فروش به کشور دیگر میلیون‌ها دلار هزینه داشته باشد.

5252

کد N837603