سفیر آلمان در ایران:

آلمان در توسعه روابط اقتصادی با ایران عقب افتاده است ‌

ايران,آلمان

سفیر آلمان در ایران گفت: آلمان در توسعه روابط اقتصادی با ایران عقب افتاده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه خراسان، میکائیل فون اونگر اشتنبرگ در دیدار با علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی با تاکید بر این که امیدواریم از فرصت‌هایی که در آینده برای توسعه مناسبات میان ایران و آلمان وجود دارد استفاده کنیم، اظهار کرد: آلمان در توسعه روابط اقتصادی با ایران عقب افتاده است، این عقب‌افتادگی‌ علت‌های زیادی دارد که یکی از آنها تحریم‌هاست، اما الان چینی‌ها در این خصوص پیشرفت‌هایی داشته‌اند، البته چین هم پتانسیل بالایی دارد و در حال توسعه است.

اشتنبرگ خاطرنشان کرد: آلمان همچنان بزرگترین شریک اروپایی ایران است و اگر برخی از مشکلات برطرف شود می‌توانیم موقعیت‌های بهتری را هم کسب کنیم.

سفیر آلمان در ایران با اشاره به فعالیت‌های صادراتی کشورش اظهار کرد: محصولات آلمانی ارزانترین محصولات نیستند، اما با خودم فکر می‌کنم حتما دلیلی وجود دارد که اینقدر در صادرات موفق است. ما در حال حاضر کشور دوم صادرکننده در جهان هستیم اما در نهایت این بازار است که تصمیم می‌گیرد با کدام شریک کار کند.

وی تصریح کرد: در نهایت ایران است که تصمیم می‌گیرد با کشورهای چینی کار کند یا آلمانی، در پروژه‌های بزرگ شرکای مختلفی وجود دارند که باید در روابط با نوع فعالیت‌مان با آنها تصمیم‌گیری شود.

سفیر آلمان در ایران با اشاره به رقابت‌های بین‌المللی گفت: ایران در این رقابت‌ها حضور دارد و نباید پتانسیلش را دست کم گرفت، چند روز قبل من در عسلویه بودم و یکی از بزرگترین تاسیسات پتروشیمی جهان را در آنجا دیدم.

اشتنبرگ با اشاره به کشور افغانستان گفت: مرز مشترک ایران با افغانستان برای آلمان هم مهم است و ما برای امنیت افغانستان اهمیت زیادی قائل هستیم، ایران نیز در سالهای گذشته نقش مهمی در کنفرانس بن و مساله پناهجویان این کشور ایفا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز از یکی از دانشگاه‌های مشهد نیز بازدیدی خواهیم داشت، آلمانی‌های بسیاری هستند که در تهران و افغانستان درس می‌خوانند چرا این ظرفیت در مشهد نباشد.

انتهای پیام

کد N837281