در صحن علنی مطرح شد؛

انتقاد رسایی از موضع‌گیری ظریف درباره بازجویی ازدانشمندان هسته ای

سیاسی

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با انتقاد از اظهارات ظریف در مورد بازجویی از دانشمندان هسته‌ای در دولت قبلی گفت: این مصاحبه پس از بیانیه سعدآباد که به امضای روحانی و ظریف رسیده بود، انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی حمید رسایی، نماینده تهران در تذکر شفاهی گفت: به اعضای هیات رئیسه تبریک می گویم و امیدوارم به قسمی که امروز خوردند، پایبند باشند. از جناب آقای حسینیان هم تشکر می کنم که امروز نامزد ریاست مجلس شدند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده است که یک نفر از دولت قبل و سه نفر از وزرای دولت فعلی بر خلاف اصل ۱۴۲ قانون اساسی، هنوز لیست اموار خود را اعلام نکرده اند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: آقای محسنی‌اژه‌ای خیلی ممنون. وظیفه شما اطلاع‌رسانی در مورد این موضوعات نیست. وظیفه شما این است که این افراد را احضار کرده و سوال کنید چرا فهرست اموالشان را اعلام نکرده اند.

عضو جبهه پایداری اظهار داشت: خبر عضویت برخی وزرای این دولت در ۱۶ هیات مدیره وجود دارد، خبر ثروت هزار میلیاردی برخی از وزرا می رسد، چرا دستگاه قضایی اقدام نمی کند؟

رسایی در بخش دیگر از تذکر خود با انتقاد از قطع یارانه نان گفت: اخیرا یارانه ۴ میلیون نفر بدون توجیه قبلی قطع شده است. البته یارانه ثروتمندان باید قطع شود، اما چرا بدون اطلاع‌رسانی؟ بنزین بدون اطلاع‌رسانی و برخلاف ادعای ثبات قیمت، گران شد.

وی اضافه کرد: دولت می تواند بنزین آزاد را گران کند، نه بنزین سهمیه مردم را. سهمیه بنزین رانندگان تاکسی را هم قطع کرده اند. این اتفاق نیز بدون اعلام قبلی رخ داد.

نماینده مردم تهران افزود: امروز اعلام شد گاز ۱۵ درصد گران شده است، آقای روحانی اغلنا برای اخذ این تصمیمات مردم را توجیه کنید.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ ادامه داد: مردم در پیامک هایشان با عنوان طنز تلخ می زنند که بنزین، نان، گاز گران شد. آقای روحانی مدیونی اگر پول دستی نگیری، آقای روحانی این طنز تلخی است. چرا کاری می‌کنید که مردم در پیامک هایشان چنین چیزهایی را اعلام کنند؟

عضو جبهه پایداری از عدم رفع مشکلات اقتصادی مردم علی رغم سیاست خارجی منفعل و دادن امتیازهای زیاد انتقاد کرد.

رسایی با اشاره به مصاحبه اخیر ظریف و اظهارات وی مبنی بر اینکه در دولت گذشته با دانشمندان هسته‌ای مصاحبه شده است، خاطر نشان کرد: امروز آقای عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی این اظهارات را تکذیب کرده و گفته دروغ است.

وی افزود: بر اساس بیانیه سعدآباد که آقای ظریف و روحانی امضا کردند و تعهد دادند، با مدیرعامل دو شرکت ایرانی توسط غربی ها صحبت هایی صورت گرفت.

نماینده مردم تهران اضافه کرد: آقای ظریف چرا این دروغ را می گوید؟ شما تلاش دارید موضوع قاطعانه رهبر معظم انقلاب را مبنی بر اینکه من اجازه نمی دهم از دانشمندان هسته‌ای‌مان بازجویی شود را سست کنید.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: دیروز آقای روحانی اعلام کردند یک اقلیت کوچک بر خلاف اکثریت ملت ایران که خواهان صلح و تعامل با دنیا هستند، موافق با صلح و تعامل نیستند.

عضو جبهه پایداری تصریح کرد: اکثریت ملت ایران خواستار صلح هستند، اما خواستار ذلت نیستند، ۷۰ درصد مردم می‌گویند آمریکا پایبند به این مذاکرات نیست، ۷۳ درصد معتقدند غنی‌سازی باید ادامه پیدا کند، ۷۰ درصد مردم معتقدند واردات محصولات کشاورزی و تولیدی به کشور باید کاهش یابد.

رسایی در بخش دیگر از این تذکر با اشاره به اظهارات روحانی در سالروز آزادسازی خرمشهر مبنی بر اینکه انشاءالله سرداران سیاسی ما خرمشهرهای جدید را آزاد می کنند، توضیح داد: آقای روحانی اعلام کرده که ما نفت و اقتصادمان را که در چنگال استکبار است، نجات می دهیم.

وی اظهار داشت: خرمشهر جدید با شعار برد برد آزاد نمی شود، خرمشهر را ما با شعار هیهات من الذّله آزاد کرده ایم، ما برای آزادسازی خرمشهر، دزفول، آبادان و ماهشهر را نداده ایم و بعد مارش پیروزی بزنیم، خرمشهر را وقتی آزاد کردیم، با صدام تلفنی صحبت نمی کردیم، خرمشهر را وقتی آزاد کردیم نگفتیم سیلوهای کشور خالی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که سیلوهای کشور خالی بود، آقای هاشمی در تریبون نماز جمعه اعلام کرد سیلوهای کشور پر است، اما شما اعلام می کنید که خزانه خالی است، با این وضعیت می خواهید خرمشهر جدید فتح کنید؟