با اعلام جزییات مراسم سالگرد حضرت امام(ره)،

انصاری: یادگاران امام باید مورد تکریم ملت باشند/سازه حرم امام تا 500 سال عمر می‌کند

بيست و ششمين سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی ره

دبیر ستاد بزرگداشت مراسم ارتحال حضرت امام (ره) ضمن اعلام خبر افتتاح حرم حضرت امام(ره) در روز 14 خرداد به برخی از شبهات مربوط به ساخت حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، محمد علی انصاری صبح امروز در یک نشست خبری اظهار کرد: مراسم بزرگداشت حضرت امام(ره) همانند سالهای گذشته از شب 14 خرداد با سخنرانی ریاست محترم جمهور در شبستان صحن شهدای حرم بعد از نماز مغرب و عشاء آغاز می‌شود.

وی افزود: برنامه اصلی در روز میثاق با امام و بیعت با ولایت و رهبری،از ساعت 9 صبح در حرم مطهر در صحن اصلی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در روز 14 خرداد حرم مطهر حضرت امام(ره) افتتاح خواهد شد، گفت: در وهله اول حرم حضرت امام (ره) به دست مردم و گامهای استوار آنان که از سراسر کشور به تهران می‌آیند افتتاح می‌شود و از ساعت 6 صبح آغاز این مراسم خواهد بود و در ادامه سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی این خلف شایسته امام امت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای را خواهیم داشت و البته قبل از آن سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی انجام می‌شود.

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود با مورد توجه قرار دادن مواضع برخی نسبت به موضوع ساخت حرم مطهر امام راحل گفت: حرم امام یک دوره 25 ساله را برای ساخت و آماده سازی‌اش پشت سر گذاشته و مدت 25 سال است که بنده به غیر از مسئولیتی که در موسسه دارم مسئولیت ساخت حرم امام را نیز بر عهده دارم و بار این مسئولیت در مقابل تمام مسئولیت‌هایی که در دوران زندگی‌ام داشتم سنگین‌تر بوده است.

وی ادامه داد: یک تصوری بود که می‌گفت امام(ره) ساده‌اندیش بوده است و خانه‌اش محقر بوده و کجای زندگی ایشان زرق و برق داشته و تجملاتی بوده. همچنین زهد، دنیاگریزی و فرار از تجملات و تقید به بیت‌المال نیز از دیگر ویژگی‌های امام بوده است. همچنین تصور و تفکر دیگری وجود داشته مبنی بر این که حرم امام با خانه ایشان متفاوت است.

انصاری با تاکید بر این که حرم امام خانه مردم و خانه تکریم و تعظیم مردم است، گفت: آیا این سخن را بنده ابداع کرده‌ام؟ ما اگر روزی موظف به ساخت حرم شدیم با این نگاه بوده است که حرم خانه مردم است همانطور که خانه خدا، خانه مردم است،حال باید پرسید مگر حضرت ابراهیم زاهد نبود و اگر آن خانه، خانه خدا بوده است چرا انبیاء در طول تاریخ متولی آب و نظافت و کلیدداری آن خانه بودند و همچنین باید پرسید چرا حرم امیر المومنین(ع) آن ایوان‌های طلا و آن صحن‌ها را دارد و چرا حرم امام رضا (ع) مجلل است مگر نه این است که آنجا خانه مردم قلمداد می‌شود.

دبیر ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام(ره) در ادامه گفت:‌ وقتی میلیون‌ها نفر از مردم با یک سیلی به حرم حضرت امام(ره) می‌آیند آیا ما می‌توانستیم تابلویی نصب کنیم و در آن بنویسیم چون امام ساده زیست بودند ما کاری برای آن نمی‌کنیم در حالی که واقعیت این است که مردم در طول 25 سال گذشته از من خواسته‌ای غیر از این داشته‌اند.

انصاری با انتقاد از کسانی که غیر منصفانه در این راستا قضاوت می‌کنند، گفت: هیچ روز و ساعتی از لحظه‌ای که مسئولیت ساخت حرم را بر عهده گرفتم خودم را به نوع خدماتی که به مردم می دهیم راضی نکرده‌ام و همواره خود را بدهکار می‌دانم. ما از همان روزهای اول که حرم به پا شد، ستادی برای فوریت‌های نیازهای مردم به صورت صحرایی دایر کردیم. ولی هر کس هم در طول آن پنج سال به ما گفت که شما کار خوبی انجام داده‌اید، من گفتم نه و معذرت خواهی کردم. ما در ادامه تحقیقات مختلفی انجام دادیم تا بتوانیم نیازهای میلیون‌ها نفر از مردمی که به حرم مراجعه می‌کنند را برطرف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به خدماتی که در مکه و مدینه برای زائرین در نظر گرفته شده است، گفت:‌ ما همواره گفته‌ایم که آل سعود و دولت وهابی آنها لیاقت بر عهده گرفتن مسئولیت حرمین را ندارند. اما علی رغم بی‌کفایتی‌شان و علی رغم این که آنها یک دولت ضعیف خودکامه هستند، یک دفعه متوجه جریان بزرگی شدند که اگر بخواهند خودشان را به عنوان رهبر جهان اسلام تلقی کنند باید بخش اعظم سرمایه‌شان را برای مردمی که به زیارت حرمین می‌آیند، صرف کنند.

وی گفت: بنده در روزهای اولی که حرم را می‌ساختم به بازدید مسجد‌النبی رفتم. وقتی سوال می‌کردم که برای این مکان چقدر هزینه کرده‌اید به من جوابی داده نمی‌شد. پس از بارها سوال کردن به من گفته شد که خرج و مخارج و هزینه‌های این مکان از جیب شخص ملک داده‌ می‌شود.

انصاری با تاکید بر این که من در زمان مناسب در مورد هزینه‌های صرف شده برای ساخت حرم توضیحات لازم را ارائه خواهم داد، گفت: ما کمترین هزینه‌ها را برای ساخت حرم داشته‌ایم. ضمن این که مجموعه حرم کار هنری باارزشی است که می‌توان در طول تاریخ به آن افتخار کرد.

وی گفت: ما تا حدود 6 ماه آینده در کنار حرم امام موزه‌ای را مورد بهره برداری قرار خواهیم داد و همچنین ایجاد پژوهشکده‌ای در جهت فراموش نشدن آثار هنری ایران و المان‌های اسلامی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به حرم نهایی فاصله داریم، اظهار کرد:‌حرم را طوری ساخته‌ایم که تا 500 سال عمر کند. البته این توضیح را هم بدهم که وقتی می‌خواستیم سازه 500 ساله بسازیم با محاسبات داخلی و خارجی نمی‌توانستیم روی آن سازه کاه گلی بنا کنیم و بگوییم سادگی یعنی این و اصلا به نظر من چنین رویکردی یک کاریکاتور است.

انصاری در عین حال تاکید کرد:‌ ما از این که انتقاد بشنویم و به ما گفته شود که کجای کارتان اشتباه است و همچنین از این که در آینده از ما محاسباتی خواسته شود استقبال می‌کنیم اما اگر کسی عنوان کند که چون امام ساده بود پس نباید حرم داشته باشد شاید آن فرد دوست نداشته باشد که مردمی که به حرم می‌آیند آرامش داشته باشند.

وی همچنین اظهار کرد‌: شهر آفتاب باید کنار حرم امام(ره) به عنوان یک شهر ملی و اسلامی ساخته شود.

انصاری همچنین با بیان اینکه در مراسم امسال متجاوز از 400 نفر مهمان خارجی از کشورهای مختلف خواهیم داشت، گفت:‌این مهمانان با ریاست محترم جمهور و یادگار امام دیدار خواهند کرد و در مراسم افتتاح حرم حضرت امام حضور خواهند داشت.

انصاری گفت: پیش بینی می‌کنیم در مراسم امسال جمعیتی بالغ بر 800 هزار نفر شرکت کنند و برنامه‌ریزی در این راستا توسط نیروهای بسیج، استانداران و فرمانداران سراسر کشور انجام شده است.

انصاری با بیان اینکه دکتر رحمانی فضلی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) منصوب شده‌اند و کار تامین و پشتیبانی و امنیت مراسم بر عهده ایشان است، گفت: دولت تدبیر و امید در این راستا تلاش دارد و از سال گذشته این مسئولیت در اختیار وزیر کشور بوده است.

انصاری همچنین ابراز امیدواری کرد که یادگاران حضرت امام(ره) همچون گذشته مورد تکریم ملت ایران قرار بگیرند، ضمن این که باید گفت بیت و یادگاران امام تاکنون بدون هیچگونه ادعا و مطالبه‌ای از مردم در خدمت نظام و مردم و آرمانهای بلند امام(ره) هستند.

ادامه دارد

کد N836338