توافق اولیه ترکیه و آمریکا برای ایجاد مناطق پرواز ممنوع در سوریه

سیاسی

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که به صورت اولیه با آمریکایی‌ها به توافق رسیده‌اند که مخالفان سوری را تحت حمایت هوایی خود قرار دهند و مناطقی را برای آنها در سوریه منطقه پرواز ممنوع اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، بنا به گفته مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه این توافق برای حمایت از مخالفان سوری به اصطلاح میانه‌رویی است که قرار است طی یک برنامه چند ساله توسط آنکارا و واشنگتن در خاک ترکیه آموزش ببیند.

بنا بر این گزارش، حمایت هوایی آمریکا و ترکیه پوشش لازم برای تامین مناطقی در خاک سوریه را به وجود خواهد آورد که قرار است 15 هزار نظامی سوری که توسط دو کشور آموزش دیده‌اند، در این مناطق مستقر شوند.

به گفته مسوولان آمریکایی هدف از آموزش این نیروها صرفاً رویارویی با داعش و تلاش برای عقب راندن آنها از مناطق تحت اشغالشان است اما کارشناسان معتقدند که در آینده از این نیرو علیه دولت سوریه نیز استفاده خواهد شد.

وزیر خارجه ترکیه اشاره‌ای به جزئیات این توافق اولیه میان آنکارا و واشنگتن نکرد اما گفت "ما باید از گروه‌هایی که تحت آموزش هستند حمایت هوایی لازم را انجام دهیم و اگر این مساله محقق نشود برنامه آموزش نیروهای مخالف سوری هیچ فایده‌ای ندارد."

چاووش اوغلو تاکید کرد که توافق برای ارائه پشتیبانی هوایی از مخالفان سوری میان آنکارا و واشنگتن در سطح سیاسی است و چگونگی ارائه این کمک‌ها و میزان آن به ارتش و نهادهای نظامی واگذار شده است.

مسوولان آمریکایی نیز به وجود مذاکرات مستمر میان آنکارا و واشنگتن در زمینه حمایت از مخالفان سوری برای جنگ با داعش اذعان دارند.

واشنگتن تاکنون از درخواست ترکیه مبنی بر ایجاد «مناطق امن» برای مخالفان سوری سر باز زده است اما ظاهرا فشارهای آنکارا و نیز گسترش تحرکات و دایره نفوذ داعش در سوریه و عراق مسوولان کاخ سفید را مجاب کرده تا در این زمینه با ترکیه همراه شوند.

برنامه آموزش مخالفان سوری توسط آمریکا و هم‌پیمانانش تاکنون چند بار به تعویق افتاده اما اخیراً پنتاگون اعلام کرده که این برنامه را آغاز کرده است و در مرحله اول تعدادی از شبه‌نظامیان مخالف سوری که مورد تایید آمریکا هستند در اردن و ترکیه تحت آموزش قرار می‌گیرد.

ترکیه بارها تاکید کرده که برنامه آموزش مخالفان سوری بخشی از یک استراتژی کلی برای بکارگیری این نیروها علیه دولت سوریه است اما آمریکایی‌ها می‌گویند هدف از آموزش این نیروها شکست داعش است.

انتهای پیام

کد N835861