احمدی در گفت‌وگو با ایسنا:

عراق بدون کمک‌های ایران وضعیت دیگری در مقابله با داعش داشت

سیاسی

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید به اینکه ایران در صورت درخواست دولت و ملت عراق از هیچ کمکی برای مبارزه با تروریسم کوتاه نمی‌آید، گفت که تاکنون اگر کمک‌های اطلاعاتی و مشاوره‌های جمهوری اسلامی نبود عراق وضعیت دیگری در مقابله با داعش داشت.

حجت‌الاسلام وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تحلیلی از وضعیت فعلی عراق در مبارزه با داعش، گفت: داعش ساخته و پرداخته آمریکا است. بهترین شاهد این گفته نیز صحبت‌های خانم کلینتون در کتاب خاطراتش است مبنی بر اینکه داعش توسط آمریکایی‌ها بنا نها شده تا با حضورش در سوریه اهداف آمریکا را دنبال کند. این بخشی از نقشه آمریکا برای خاورمیانه است.

وی افزود: با توجه به گفته‌های خانم کلینتون نقشه آمریکایی‌ها این است که بعد از ورود داعش به عراق و گرفتن بخشی از این کشور، رایزنی با یکسری از کشورها صورت گیرد تا داعش به عنوان دولت اسلامی به رسمیت شناخته شود. آنها با این نقشه به دنبال اهداف‌شان هستند که نتوانستند با جنگ به آن برسند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: بعد از فتوای مراجع مبنی بر ورود نیروهای مردمی برای مقابله با داعش مردم در کنار ارتش قرار گرفتند اما از طرف دیگر برخی از فرماندهان ارتش که به رژیم سابق وابستگی داشتند با حمایت سیاست‌های آمریکا مبنی بر عدم پاکسازی در ارتش به عنوان نفوذی در ارتش بودند، همین رویه باعث شد که داعش در روزهای اول چند استان و تجهیزات مربوط به چند لشکر را در اختیار بگیرد.

احمدی ادامه داد: با بسیج مردم و سامان دادن ارتش مناطق یکی پس از دیگری به تصرف ارتش عراق در آمد. اخیرا در صحنه سیاسی عراق اتفاقی افتاد مبنی بر اینکه نیروهای مردمی باید تحت نظر ارتش آموزش ببینند که این رویه ممکن است باعث انحلال نیروهای مردمی که از قبل ساماندهی شده بودند، شود. بعد از این تحولات و به دلیل دلسردی به وجود آمده در بین نیروهای مردمی شاهد تصرف الرمادی بودیم.

وی در عین حال گفت: تصرف الرمادی با کمترین مقاومت حاصل شد، این بدان معناست که این کار به لحاظ ارزش نظامی آنچنان نیست ولی با این وجود بعد از این تحول نیروهای داعش به دنبال قدرت‌نمایی بودند تا به کشورهای حامی‌شان نشان دهند که هنوز قدرت حمله دارند و آسیب‌پذیر نیستند.

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از طرف دیگر این اتفاق نشان دهنده این بود که کمک‌های تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا کار را برای داعش راحت‌تر کرد. در کنار این موضوع دلسردی و نداشتن نظم دقیق در ارتش و طرح مساله‌ای مبنی بر حذف نیروهای مردمی منجر به اشغال الرمادی شد.

احمدی اظهار کرد: در مجموع می‌توان گفت اشغال الرمادی نشان دهنده نقش واضح و روشن آمریکا در حمایت از داعش است که قطعا به زودی با اقدامات ارتش و نیروهای مردمی بازپس گرفته می‌شود.

وی در مورد نقش ایران در مقابله با تروریسم در عراق، گفت: برخی از گروه‌های عراقی از ابتدا با جمهوری اسلامی موافق نبودند و حتی ایران را موجب ناامنی می‌دانستند. حال اینکه اگر جمهوری اسلامی و کمک‌های اطلاعاتی و مشاوره‌هایش نبود الان وضعیت دیگری در مقابله با داعش داشت بنابراین توان و کمک و اقتدار جمهوری اسلامی در صحنه مبارزه با تروریسم حتی برای مخالفان منصف نیز کاملا روشن و واضح است.

وی در پایان گفت: شاید برخی از گروه‌های عراقی این نگاه را نسبت به ایران نداشته باشند ولی صحنه عمومی عراق نظر دیگری دارد. جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده که اگر عراق درخواست کمک کند حتما کمک می‌نماید.

انتهای پیام

کد N835728