آغاز رزمایش ۱۰۰ جنگنده آمریکایی و اروپایی در نزدیکی مرزهای روسیه

سیاسی

حدود ۱۰۰ جنگنده از آمریکا و ۸ کشور اروپایی در رزمایش آموزشی امروز برفراز آبهای اقیانوس منجمد شمالی و در نزدیکی مرزهای روسیه شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، حدود ۱۰۰ جنگنده از آمریکا و ۸ کشور اروپایی در رزمایش آموزشی امروز در آبهای قطب شمال و در نزدیکی مرزهای روسیه شرکت کردند.

برگزاری این رزمایش آموزشی در شمال نروژ، سوئد و فنلاند با شرکت جنگنده های آمریکایی و اروپایی در شرایطی آغاز شد که غرب به بهانه نگرانی از افزایش فعالیت های نظامی روسیه در این منطقه تحرکات نظامی خود را در آن گسترش داده است.

حدود ۴ هزار پرسنل نظامی در این رزمایش شرکت کرده اند. این رزمایش پیش از الحاق کریمه به روسیه در سال گذشته برنامه ریزی شده بود.

«جن اوو ریگ» فرمانده نروژی این رزمایش در بیانیه‌ای اعلام کرد: هدف اصلی این رزمایش، تمرین واحدهای هوانیروز در هماهنگی و انجام مأموریت های هوایی پیچیده در میان نیروهای عضو ناتو است.

این مانور ار امروز تا ۵ ژوئن ادامه خواهد داشت و بزرگترین رزمایش جنگنده ها در اروپا در سال جاری میلادی بعد از رزمایش هوایی سال ۲۰۱۳ میلادی به شمار می رود.

مناطق شرقی اوکراین از اوایل سال گذشته میلادی و پس از الحاق کریمه به روسیه و به خاطر فعالیت شبه نظامیان استقلال طلب صحنه درگیری های خونین میان جدائی طلبان و ارتش اوکراین است. در این میان کشورهای غربی روسیه را متهم به حمایت از جدائی طلبان می کنند، اتهامی که روسیه صراحتا آن را رد کرده است.