در دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه اتریش

ظریف از برخوردهای تبعض‌آمیز شورای امنیت در مناقشات منطقه‌یی انتقاد کرد

مشائیل لینهارت، قائم مقام وزارت امور خارجه اتریش که در رأس هیأتی در ایران به سر می‌برد، با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درباره موضوعات مختلف روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌یی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار دکتر ظریف با اشاره به سوابق دیرینه روابط دو جانبه ایران و اتریش تاکید کرد که تقویت این روابط برای جمهوری اسلامی ایران مهم است و هیچ مانعی در افزایش مناسبات در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، پارلمانی و فرهنگی بین دو کشور متصور نیست.

او دیدار مسوولان عالی‌رتبه دو کشور را مهم و موثر ارزیابی کرد و بر زمینه‌سازی لازم برای تحقق آن تاکید ورزید.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به شرایط حاد حاکم بر منطقه به‌ویژه فعالیت‌ها و جنایات گروه‌های تروریستی افزود: شرایط منطقه بسیار حساس و پیچیده است و کشورهای غرب آسیا و آسیای مرکزی بیش از دیگران در مواجهه با تهدیدات تروریستی و افراط گرایی قرار دارند.

وی در همین خصوص خواستار تعامل و همکاری جدی‌تر مجموعه کشورهای منطقه و اروپا در مقابله با خطر فزآینده تروریسم و تهدیدات مشترک شد.

ظریف ضمن تشریح آخرین وضعیت تحولات یمن، سوریه و عراق، نسبت به برخوردهای تبعض‌آمیز و غیراصولی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال مناقشات منطقه‌یی در گذشته و حال انتقاد کرد و هم‌چنین ادامه بی تفاوتی و برخورد انفعالی نسبت به فاجعه‌ای که در منطقه به‌ویژه در یمن در حال وقوع است را مورد نکوهش قرار داد.

در جریان این دیدار هم‌چنین، قائم مقام وزارت خارجه اتریش از اراده سیاسی دولت این کشور برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در روابط دو جانبه خبر داد و افزود: دولت اتریش از تقویت همکاری دو کشور در حوزه‌های محیط زیست، علم و فن‌آوری، اقتصاد، انرژی و فرهنگ استقبال می‌کند.

او با اشاره به خطر فزاینده پدیده تروریسم و افراط گرایی اظهار کرد: تهدید های گروه‌های تروریستی و افراطی نسبت به گذشته بسیار جدی‌تر شده و نگرانی کشورهای اروپایی نیز به موازات این تهدیدهای جدید افزایش یافته است به‌ویژه این که تعداد زیادی از اتباع اروپایی جذب این گروهای خشونت طلب شده‌اند.

وی افزود: اروپا تصمیم دارد تا با اتخاذ مواضع مشترک و تشریک مساعی در سطح بین‌المللی نقش موثرتری در ایستادگی و مقابله با تروریزم ایفاء کند.

انتهای پیام

کد N835460