توافق شورای همکاری خلیج فارس و اروپا برای حل سیاسی بحران یمن

سیاسی

شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا در مورد حل و فصل درگیری های یمن بر اساس قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، این موضوع بعد از بیست و چهارمین نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا به ریاست خالد بن محمد العطیه وزیر امورخارجه قطر و رئیس دوره ای شورای همکاری خلیج فارس و فدریکار موگرینی نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شد.

بر این اساس شرکت کنندگان در نشست بر ضرورت ایجاد راه حل برای نزاع یمن بر اساس قطعنامه 2216 شورای امنیت، ابتکار عمل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و نتایج گفتگوی ملی یمن توافق کردند.

قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل از نیروهای مردمی و جنبش انصارالله خواسته است از مواضع خود عقب نشینی کنند و از نهادها و ادارات دولتی و شهرهای تحت کنترل آنها خارج شوند. همچنین طبق این قطعنامه کشورهای همسایه اقدام به بازرسی از محموله های بار به یمن در صورت مظنون بودن به حمل سلاح می کنند.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و وزرای اتحادیه اروپا توافق کردند که نشست آینده آنها سال 2016 در بروکسل برگزار شود. گفتنی است یک مسئول سازمان ملل از تعویق گفتگوهای صلح یمن که قرار بود 28 ماه جاری در ژنو برگزار شود، خبر داد؛ وی با این حال به جزئیات و دلیل این موضوع اشاره ای نکرد.