داعش درصدد ترور رئیس‌جمهور آلمان بوده است

یک عراقی که قصد تشکیل هسته‌ای تروریستی را در سوئیس داشته، ظاهرا درصدد ترور رئیس جمهور آلمان نیز بوده است. دستگاه قضایی سوئیس سرگرم رسیدگی به پرونده این مظنون ۲۷ ساله است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ مقامات قضایی سوئیس در حال بررسی گزارش‌هایی هستند که رسانه‌ها درباره یک مظنون عراقی نوشته‌اند. این عراقی ۲۷ ساله در سال ۲۰۱۴ بازداشت شده و گویا برنامه‌ای برای سوءقصد به جان یواخیم گاوک، رئیس جمهور آلمان را در سر داشته است.

روزنامه‌ "برلینر مورگن پست" و پرتال اینترنتی "وستن" نوشته‌اند که فرد دستگیر شده، احتمالا یک "تروریست ارشد داعش" است. دستگاه قضایی سوئیس در حال بازجویی از اوست.

این فرد در ۲۱ مارس سال ۲۰۱۴ در کانتون "شاف‌هاوزن" سوئیس بازداشت شده و اتهام مشخصش، در اختیار داشتن مواد منفجره خطرناک و گازهای سمی عنوان می‌شود.

دادگاه جزایی سوئیس، برای این تروریست احتمالی به دلیل همکاری با داعش تقاضای زندان کرده است.

گفته می‌شود او حلقه رابط داعش و افرادی در اتریش، آلمان و انگلیس بوده است.

رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که دستگاه قضایی سوئیس با اتکا به مبادلات اینترنتی فرد مظنون، پی برده که او در صدد ایجاد هسته‌ای تروریستی در سوئیس بوده است.

طبق گزارش‌ها، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند او و دو همدست احتمالی‌اش، نقشه‌هایی برای آلمان داشته‌اند؛ از جمله "طرح‌ریزی حمله به ارتش آلمان و ترور یواخیم گاوک".

پلیس سوئیس در ذخایر تلفن همراه فرد دستگیر شده، نقشه‌ای جغرافیایی یافته که نقاطی در آن برجسته شده‌اند. سه نقطه این نقشه، مناطقی در سوریه هستند که داعش به آنها حمله کرده و سه منطقه دیگر، محدوده‌هایی در آلمان را نشان می‌دهند: «یک بیمارستان نظامی، ساختمانی در مجموعه کنسرن شیمی- دارویی بایرن و قصر به‌له‌وو در برلین؛ محل کار و اقامت رئیس جمهور آلمان.»

مقامات سوئیسی به دلیل در جریان بودن تحقیقات، هیچ اطلاعاتی در مورد موضوع نداده‌اند. خبرهای موجود، از سوی محافل قضایی آلمانی به رسانه‌ها راه یافته‌اند.

یک سخنگوی دستگاه قضایی آلمان در کارلسروهه به روزنامه "برلینر مورگن‌پست" و پورتال خبری "وستن" گفته که تشکیل پرونده را تایید می‌کند.

این سخنگو جزییات دیگری در زمینه سوءقصدهای احتمالی نگفته است.

پیش‌تر، هانس گئورگ ماسن، رئیس اداره امنیت داخلی آلمان، در کنفرانسی امنیتی، نسبت به خطرات و تهدیدهای داعش در این کشور هشدار داده بود.

ماسن گفته بود، رقابت القاعده و داعش خطر خشونت‌های تروریستی را افزایش داده است.

ماسن تاکید کرده بود که آلمان از حملات افراطگرایان در امان نخواهد ماند: «القاعده و داعش، آلمان را دشمن تلقی کرده و این کشور را محدوده یارگیری و حملات خود محسوب می‌کنند.»

مجلس آلمان در فوریه سال ۲۰۱۵، قانون تشدید مجازات افراطی‌ها را به تصویب رسانده است. طبق این قانون، تا 10 سال زندان در انتظار طرفداران داعش و تروریست‌های آلمانی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N833237