لاریجانی: مسابقات قرآن جلوه ای از حرکت عمیق کشور در عرصه قرآن/ قدرت ایران برای دفاع از امت اسلامی اس

محصولات کشاورزی

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم از این رویداد قرآنی به عنوان یک حرکت سازنده و عمیق کشور در زمینه قرآن یاد کرد .

به گزارش ستاد خبری سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، دکتر علی لاریجانی بعدازظهر امروز جمعه اول خرداد ماه در مراسم اختتامیه سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در سالن اجلاس سران که با حضور مسئولان کشوری و لشگری، مدیران و اقشارمختلف مردم برگزار شد. طی سخنانی اظهارداشت: خدا را شاکریم که در جمهوری اسلامی ایران یک حرکت بسیار سازنده و عمیق در زمینه قرآن به وجود آمده و امروز جلوه ای از این حرکت بسیار سازنده را شاهد هستیم که برکات زیادی برای امت اسلامی خواهد داشت.

وی افزود: از ریاست محترم سازمان اوقاف و امور خیریه و همکارانشان که در این سال ها تلاش جدی در برگزاری این مسابقات داشته اند قدردانی می کنیم که سعی کردند این حرکت نهادینه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه های متنوع و جانبی مسابقات بین المللی قرآن کریم گفت: این برنامه ها توانسته جوانان را در سنین مختلف به برنامه های قرآنی جذب کند و شاهدیم که امروز در زمینه حفظ، تلاوت، ترجمه، تفسیر و گاه در علوم قرآنی تبحر پیدا کرده اندکه همگی باعث سعادت و پایداری فکر اسلامی در کشور و امت اسلامی خواهد شد.


دکتر لاریجانی با تبریک سالروز ولات امام حسین (ع) به فرازی ازدعای عرفه آن حضرت اشاره کرد و افزود: آن حضرت فرمودند که انسان باید به جایگاهی برسد که اختیار خود را در اختیار خداوند و تدبیر خود را در تدبیر الهی منحل ببیند و این سخن بزرگی است که باید ببینیم که چگونه می تواند یک انسان به مقام برسد.


وی اظهار داشت: در قرآن کریم تصریح شده است: که در این کتاب آسمانی راه سعادت به تمامی نهفته است و اگر کسی این سخن را درک کند که خداوند کتابی را بر قلب پیامبر اسلام (ص) نازل فرموده است و از یک جامعیت برخوردار است و سعادت همه ابناء جامعه در آن نهفته است به این سخن خواهد رسید.

رئیس قوه مقننه با تأکید با بیان اینکه بر اساس روایتی از پیامبر اسلام (ص) حاملان قرآن در پناه رحمت الهی قرار می گیرند تصریح کرد: اگر به دنبال راهی هستیم که به کلام امام حسین (ع) جامه عمل بپوشانیم و به آن برسیم باید از آموزه های قرآن کریم بهره ببریم و در زندگی خود به کار بگیریم بنابر این اگر کسی تصور کند که راه سعادت غیر از تمسک به قرآن است اشتباه کرده است.
لاریجانی خاطر نشان کرد یکی از امتیازات و ویژگی های دین ما این است که همه جا مسجد و مأوا برای عبادت و ارتباط با خداوند تلقی می شود و بر این اساس گفته شده که خانه های خود را به نور قرآن مزین کنید و در چنین خانه ای تربیت قرآنی صورت خواهد گرفت که تربیتی فوق العاده است.


وی افزود: قرآن روشن ترین راهنما به سوی بهترین راههاست و هر کس بر اساس قرآن قضاوت و حکومت کند بر اساس عدل حکومت کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط موجود در جهان اسلام و ضرورت هوشیاری امت اسلامی در چنین شرایطی اظهار داشت: شرایطی که امروز امت اسلامی با آن روبرو است همانند شرایطی است که رسول خدا (ص) در روایتی به آن اشاره فرموده اند که دچار تاریکی های متنوع شده ایم، از اختلافات در میان امت اسلامی گرفته تا جریان های تکفیری که دستشان به خون مسلمانان آغشته است تا مکر قدرت های بزرگ که به دنبال استعمار و استثمار جدید در عالم اسلام هستند.

وی تصریح کرد: شاید هیچ زمانی به اندازه امروز جهان اسلام دچار مکر کشورهای استعماری نبوده است ما امروز شاهد رفت و آمدها و همکاری های هستیم که بیشترین اختلافات را در کشورهای اسلامی به وجود آورد منابع کشورهای اسلامی را می گیرند و یک مشت سلاح دست چندم به آنها می دهند تا به جان مسلمانان بیفتند و دل نگرانی بین کشورهای اسلامی ایجاد می کنند آیا این اندازه امت اسلامی است که حادثه شنیعی مثل یمن به وجود آید و یک کشور اسلامی یک عده بی گناه راه بکشد؟
لاریجانی با طرح این سوال که به چه دلیل این اتفاقات رخ می دهد گفت: آنها می گویند ما نگرانی امنیتی داریم اگر کسی نگرانی دارد حق ندارد کشور دیگری را نابود کند مگر اسلام نگفته است که همه مسلمانان برادر هم هستند پس چرا از برادران مسلمان خود نگران هستید و با سلاح قدرت های استعماری به جان مسلمانان می افتید.

وی ادامه داد: چرا از ایران نگرانی دارید؟ آیا در طول ۳۶ سال موردی بوده است که ایران به یک کشوری تجاوز کند؟ اگر ایران از قدرت برخوردار است برای دفاع از امت اسلام و در کنار آنهاست نه در مقابل آنها؟ آیا ایران نبود که از فلسطین، مقاومت لبنان، مردم مظلوم غزه، حماس دفاع و حمایت کرد؟ آیا وقتی که تروریست های وحشی به جان مردم عراق افتادند ایران به درخواست دولت و مردم عراق کمک نکرد؟ این قدرت ایران برای عزت و آبروی مسلمانان است نه برای ایجاد تفرقه و تجاوز.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه متأسفانه در برخی کشورهای اسلامی چنین پنداشته می شود که ایران دنبال امپراطوری است تصریح کرد: ما امپراطوری را مخل فکر اسلامی می دانیم از نظر ما عهد امپراطوری گری به سر آمده است اگر کسی هم در منطقه چنین فکری به سر دارد اشتباه می کند. ما انقلاب کردیم که از زیر سلطه در بیاییم اگر کسی در منطقه یا در دنیا به فکر سلطه گری است اشتباه می کند و به آنها هشدار می دهیم مبادا با توهمات اشتباه، دیگران از شما سوء استفاده کنند.

لاریجانی ادامه داد: این که در کمپ دیوید یا هر جای دیگری برای امت اسلامی جلسه می گذارند برای این است که بین مسلمانان اختلاف ایجاد کنند رهبران کشورهای اسلامی باید هوشیار باشند و حقایق را درک کنند در جنگ تحمیلی علیه کشور ما خیلی ها حضور داشتند اما ما تلافی نکردیم بلکه گذشت کردیم و این درس بزرگی برای برخی کشورها است.

وی با اشاره به اینکه آن چیزی که امام راحل در مبانی انقلاب اسلامی تعبیه کرده اند مقابل وحدت اسلامی و مخرب آن نیست گفت: ما مورد تجاوز قرار گرفتیم اما گذشت کردیم امروز انتظار نداریم برخی کشورها در تارو پود کینه قدرت ها قرار گیرند و اشتباه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گرفتاری دیگر جهان اسلام را جریاناتی عنوان کرد که به اسم اسلام دست به کشتار مسلمانان می زنند گفت: امروز جریانی در کشورهای اسلامی به وجود آمده که به دنبال ایجاد درگیری مسلحانه بین امت اسلامی است آنها همه فرق اسلامی را تکفیر می کنند امروز به صراحت می گوییم جریان وهابیت در جهان اسلام راه اشتباهی می رود آنها همه مذاهب و فرق اسلامی را با تنوعی که دارد تکفیر میکند. درحالیکه کجای قرآن این اجازه را به آنها داده است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: آنهایی که امروز همه را تکفیر می کنند با این سخن خداوند مخالفت می کنند که فرمود آنقدر مقام مومن و مسلمان عزیز است که اگر کسی به یک دوستدار من اهانت کند آشکارا به جنگ من آمده است. در حالی که ما می بینیم امروز در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و ... این گروه بر روی دوست داران خدا تیغ می کشند آیا این جنگ با خدا نیست.

وی با تأکید بر اینکه در چنین شرایطی تنها راه پناه بردن به قرآن کریم به عنوان راهنمایی انسان به سوی بهترین راه هاست گفت: سال هاست که امریکا و کشورهای استکباری نسبت به ایران ظلم می کنند در حالیکه اگر آنها مدعی دموکراسی هستند باید خوشحال باشند که ما با انقلاب یک حکومت دیکتاتور را کنار گذاشتیم پس چرا عصبانی می شوند اگر واقعاً طرفدار دموکراسی هستند. و چرا تحریم می کنند باید به چه زبانی بگویم که ما در زمینه هسته ای، فناوری صلح امیز هسته ای را دنبال می کنیم و رهبر انقلاب ما بارها بر این مسئله تأکید کرده اند اما انگار گوششان نمی شنود و هر روز یک مسئله جدیدی ایجاد می کنند.

لاریجانی یاد آور شد: دولت جدید در ایران مذاکرات را جدی گرفت و در اصول توافقاتی صورت گرفت اما دیدیم باز در زمان نگارش دنبال خدعه جدید هستند وزیاده خواهی می کنند اما چرا باید خارج از نظامات رایج بین المللی جعل جدیدی صورت گیرد پس این شرایط نظارت بین المللی برای چیست؟ شما حق ندارید برخی اصرار ایران را جست وجو کنید و یک سری نظامات جدید جعل کنید.

وی با تأکید بر اینکه ملت ایران از راه استقامت در منافع ملی خود ضرری نکرده است گفت: ما ایستادگی خواهیم کرد و تصور نکنید می توانید از طریق مذاکره نظامات جدیدی برای ایران وضع کنید.
رئیس مجلس اسلامی در پایان اظهار کرد: ما به یک روشن بینی در پناه قرآن نیاز داریم که امیدواریم این محافل قرآنی این روشن بینی را در همه امت اسلامی به ویژه رهبران دینی جهان اسلام ایجاد کند.

 

1717

 

کد N832775