حمیدرضا آصفی:

کسانی که فکر می کردند مذاکرات سریعا به نتیجه می رسد اشتباه کردند

سیاسی

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: این مذاکرات از ابتدا پیچیده بود و آن هایی که تصور می کردند مذاکرات به سرعت به نتیجه می رسد یا راه همواری پیش رو دارد، در اشتباه بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در خصوص موضع رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم اجازه هیچگونه بازرسی از تاسیسات نظامی، گفت: در گذشته نیز رهبری در چند مورد وارد شدند و هشدارهای لازم را به طرف غربی دادند و هرگاه احساس می کردند مذاکرات به خطر می افتد، با توجهی که به طرف غربی می دادند، باعث می شدند مذاکره سیر طبیعی را طی کند و از زیاده خواهی امریکا جلوگیری شود.

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: امریکا در هر مرحله موضوعی جدید را مطرح می کند که در اصطلاح بعنوان دبّه اطلاع می شود؛ هم اینک نیز موضوع بازرسی ها و به تعبیر معظم له بازجویی یا سوال و جواب با دانشمندان را عنوان کردند که مقدمه ای برای زیاده خواهی های دیگر است.

آصفی تصریح کرد: شک نکنید امریکایی ها در آینده و در مورد تحریم ها نیز مشکل آفرینی خواهد کرد؛ شک نکنید در مورد میزان و چگونگی نظارت و حتی مسئله تحقیق و توسعه بهانه جویی می کنند.

سخنگوی سابق امورخارجه کشورمان گفت: تصور می کنم رهبر معظم انقلاب با توجه به شرایط حاکم بر مذاکره خواستند یکبار دیگر خطوط قرمز را به طرف غربی یادآور شوند، چراکه مذاکره کنندگان ما با تلاش و جدیت عمل می کنند و خطوط قرمز را می شناسند و شاید غرب و در راس آن، امریکا فکر می کند با بهانه جویی و زیاده خواهی می توانند حداکثر امتیاز را بگیرند.

آصفی بار دیگر فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای را در جهت جلوگیری از زیاده خواهی امریکا توصیف کرد و در ادامه گفت: این مذاکرات از ابتدا پیچیده بود و آن هایی که تصور می کردند مذاکرات به سرعت به نتیجه می رسد یا راه همواری پیش رو است، در اشتباه بودند.

وی مذاکرات را پیچیده و مبهم برشمرد و افزود: ما با ۱+۵ مذاکره نمی کنیم؛ ۱+۵ از اتاق خارج می شود و باید در مقابل رژیم صهیونیستی و کنگره پاسخ دهد و در مذاکرات بعدی مطالب جدیدی را مطرح می کند.

آصفی فضای مذاکرات را مبهم و غیرشفاف خواند و تصریح کرد: بخشی از این فضا بدلیل بلاتکلیفی مذاکره کنندگان مقابل است و بخشی به خاطر زیاده خواهی آن ها و شرایطی که از سوی امریکا برای امتیازگیری حداکثر مهیا می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی دست یابی به حقوق مشروع هسته ای را مهم ترین وجه این مذاکرات برای جمهوری اسلامی ایران دانست و خاطرنشان ساخت: با پایمردی و فشار بر روی مواضع، طرف امریکایی ناچار به پذیرش مواضع ما است؛ باید برای مقابل روشن باشد که ما به هر قیمت حاضر نیستیم توافقی را امضا کنیم.