بروجردی: مجلس اجازه زیاده‌خواهی به آمریکایی‌ها نمی‌دهد

سیاسی

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت مجلس در موضوع هسته‌ای و مذاکرات، هوشمندانه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علاءالدین بروجردی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: مجلس نه کار تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان را تضعیف می‌کند و نه اجازه زیاده‌خواهی به آمریکایی‌ها می‌دهد.

او با بیان این که نظام جمهوری اسلامی ایران منسجم و مانند نظام آمریکایی‌ها نیست که سناتورهایش به مسوولان کشور نامه بنویسند اضافه کرد: اکنون جمهوری اسلامی ایران مانند 10 سال پیش که پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کرد در موضع ضعف نیست.

بروجردی افزود: در آن زمان آن‌ها با داشتن دو سانتریفیوژ ما مخالفت کردند اما اکنون هزاران سانتریفیوژ داریم.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در همه دوره‌ها این دیدگاه در شورای امنیت ملی وجود داشته است که مسائل هسته‌ای، محدود مطرح شود اما اکنون باید مردم در جریان مذاکرات قرار گیرند.

وی با بیان این که رییس مجلس شورای اسلامی در جریان کامل مسائل است افزود: در کمیته هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی، مسائل باز و شفاف مطرح می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: همان گونه که مجلس هفتم پس از تعلیق همه فعالیت‌ها، از سرگیری آن را الزامی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و نقش تاریخی ایفا کرد، امروز نیز مجلس همان وضع را دارد و نمایندگان مسائل را رصد می‌کنند.

او افزود: در کمیسیون امنیت ملی مجلس چهار طرح را بررسی و در جمع‌بندی یک طرح را انتخاب و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه می‌دهیم.

بروجردی با بیان این که اجرای توافق باید دوطرفه باشد گفت: جدولی برای حل مسائل بین دو طرف به تیم مذاکره کننده پیشنهاد کرده‌ایم.

این نماینده مجلس گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد به توافق خود عمل کند اما طرف مقابل عمل نکند، این غیرقابل قبول است.

رییس کمیسیون امنیت ملی درباره طرح بازدید بازرسان آژانس از مراکز نظامی کشورمان که آمریکایی‌ها آن را مطرح می‌کنند افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه فصل الخطاب است.

وی گفت: در حالی که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید اطلاعات را فقط به مدیرکل آژانس ارائه می‌دادند اما آن اطلاعات را علنی و برای همه منتشر می‌کردند.

بروجردی افزود: همه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران شفاف است اما اگر طرف‌های غربی بخواهند با توسل به پروتکل الحاقی از مراکز حساس کشورمان بازدید و با افراد حقیقی و حقوقی در موضوع هسته‌ای گفت‌وگو کنند این غیرقابل قبول است و پذیرفتنی نیست. اگر زمانی پروتکل الحاقی در مجلس بررسی شود، این موارد در آن حذف خواهد شد.

او افزود: فن‌آوری آب سنگین؛ هنرنمایی علمی کشور است و آمریکایی‌ها داشتن این فن‌آوری را برای ایران پذیرفته‌اند.

رییس کمیسیون امنیت ملی گفت: هدف ما حفظ توانمندی هسته‌ای و جلوگیری از بهانه‌جویی‌های غربی‌هاست.

وی درباره هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر کشاندن ناآرامی‌های منطقه به مرزهای کشورمان افزود: ناآرامی‌های منطقه طراحی آمریکایی‌ها برای فشار بر محور مقاومت است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند با آتش بازی کنند دود آن به چشم خودشان و همه بازیگران منطقه‌یی آن‌ها خواهد رفت.

بروجردی گفت: اجازه نزدیکی ناآرامی‌ها به مرزهای کشورمان را نمی‌دهیم و اگر آن‌ها بخواهند این تجربه سنگین را بکنند، عواقب سنگینی برای آن‌ها در پی خواهد داشت.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران زمانی که عراق با خطر داعش روبه‌رو شد و بغداد در آستانه سقوط قرار گرفت به سرعت تجربه‌های خود را به این کشور منتقل و نقش مهمی در نجات عراق داشت.

عباسعلی منصوری آرانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با بیان این که شاخص‌هایی از جمله حفظ غنی‌سازی و آب سنگین خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است گفت: تیم مذاکره کننده از این خط قرمزها عبور نکرده و این شاخص‌ها رعایت شده است.

وی افزود: در صورت توافق، مقدمات آن برای ما و طرف مقابل باید همزمان انجام شود و این موضوع بسیار مهم است.

منصوری آرانی گفت: طرح بازرسی از مراکز نظامی ما از طرف آمریکایی‌ها بیش‌تر جنبه روانی دارد و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اجازه بازرسی از این مراکز را نمی‌دهد.

او افزود: تقویت علمی، اجرای اقتصاد مقاومتی، حضور شجاعانه در عرصه سیاسی و توان دفاعی و نظامی؛ شاخص های اقتدار کشور است.

ابراهیم کارخانه‌ای، رییس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگوی تلفنی با این برنامه با بیان این که مجلس به جز موارد کلی در جریان مسائل مذاکرات هسته‌ای قرار ندارد گفت: از این نظر از تیم مذاکره‌کننده گله‌مند هستیم.

وی افزود: نمایندگان مجلس برای نقد و بررسی مذاکرات، باید در جریان مسائل قرار گیرند.

کارخانه‌ای گفت: ما با دشمنان خود در حال مذاکره هستیم و آن‌ها در جریان کامل مطالب هستند اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان این مطالب نیستند.

او افزود: در حالی که 230 نماینده انتشار گزاره برگ را از تیم مذاکره کننده خواستار شدند اما گزاره برگ انتشار نیافت و آمریکایی‌ها گزاره‌برگ‌شان را منتشر کردند.

رییس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: در بحث رعایت خط قرمزها اگر بخواهد فقط چند دستگاه سانتریفیوژ بچرخد و غنی‌سازی صنعتی انجام نشود سودی ندارد.

کارخانه‌ای افزود: ما به همه تعهدات توافق ژنو عمل کردیم اما آمریکایی‌ها یکصد تحریم دیگر را بر ایران اعمال کردند.

وی گفت: در حالی که تعهدات ما تخصصی و زمان‌بر است اما آن‌ها می‌توانند یک ساعته تصمیمات خود را در زمینه تحریم و قطعنامه‌ها بازگردانند و اکنون نوبت آمریکایی‌هاست.

کارخانه‌ای افزود: هیچ کشوری اجازه بازرسی حریم امنیتی خود را به دیگران نمی‌دهد و مجلس شورای اسلامی به هیچ عنوان زیر بار بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی و اشخاص حقیقی و حقوقی نمی‌رود.

او گفت: آقای عراقچی گفته است 120 کشور پروتکل الحاقی را امضا کرده‌اند در حالی که بیش‌تر این کشورها فن‌آوری هسته‌ای ندارند.

رییس کمیته هسته‌ای مجلس افزود: حفظ عزت ملت ایران مهم‌تر از موضوع هسته‌ای است و فرماندهان عرصه دیپلماسی باید مانند فرماندهان دوران دفاع مقدس عمل کنند.

انتهای پیام

کد N831460