وزارت خارجه روسیه:

واشنگتن پی برد که جایگزینی برای اسد وجود ندارد

سیاسی

میخائیل بوگدانوف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در خاورمیانه وشمال آفریقا گفت، آمریکا پی برد که جایگزینی برای بشار اسد رئیس جمهور سوریه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی عنوان کرد: آمریکا یک چیز را فهمید، اینکه در حال حاضر جایگزینی برای بشار اسد و دولت فعلی سوریه وجود ندارد و اگر اتفاقی برای دولت سوریه بیفتد تندورها، تروریست ها و گروه داعش به طور کامل برای اراضی سوریه سلطه خواهند یافت و این کشور به سومالی و یا لیبی دیگری تبدیل خواهد شد، که این یک سناریوی بسیار خطرناکی است.

وی افزود: مسئولان آمریکایی در تماس با همتایان روسی خود تاکید کردند که فرصت زیادی را از دست داده اند. آنها فکر می کردند توافقنامه ژنو اجرایی خواهد شد و انتظار داشتند طرف های سوری گام هایی را برای اجرایی کردن آن بردارند ولی در عمل چنین اتفاقی نیفتاد.

این دیپلمات روس تاکید کرد که کشورش آماده بررسی ابتکار عمل های جدید با واشنگتن برای حل و فصل بحران سوریه است. وی گفت: در حال حاضر باید بدون هیچگونه اتلاف وقت و برای رسیدن به توافق با آمریکا به ابتکار عمل ها فکر کرد، ما می گوییم که آماده بررسی گزینه های مختلف هستیم ولی در عین حال بر این موضوع واقفیم که در نهایت این سوری ها هستند که باید بحران خود را حل کنند.