سرلشکرصفوی:«با خاک یکسان کردن حیفا و تل‌آویو» تنها یک حرف نیست /تحریمهای امروزبیش از زمان جنگ است

ایلنا نوشت:

سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی در برنامه نگاه دو شبکه دو سیما به سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و افزود: عراقی‌ها اشغال خرمشهر را به عنوان بزرگترین پیروزی خود اعلام کردند که بنابراین آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد 61 پیروزی راهبردی ایران و شکست راهبردی عراق بود. در واقع کفه موازنه نظامی سیاسی جنگ به نفع ایران به طور کامل تغییر موازنه داد.

وی به وفاداری مردم به نظام اشاره کرد و گفت: در آن زمان با فرمان حضرت امام (ره) 2 میلیون بسیجی به جبهه‌ها اعزام شدند که 200 هزار شهید، 300 هزار جانباز و 40 هزار آزاده نشان دهنده وفاداری ملت به نظام است. هم‌اکنون این وفاداری در انسجام و اتحاد و حضور مردم در صحنه‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از ارکان نظام و حفظ عظمت ملت ایران است. حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن با همه مشکلات حضوری افتخارآفرین و دشمن‌شکن است.

مجری برنامه از دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا درباره راهبرد ایران در دوران جنگ تحمیلی پرسید که وی در پاسخ گفت: از ابتدا تا انتهای جنگ راهبرد ایران دفاعی بود و حتی زمانی که به سرزمین عراق ورود پیدا کردیم برای احقاق حقوق ملت ایران و برای این بود که اراده سیاسی خود را بر دشمن تحمیل کنیم و آن‌ها مجبور شوند که قرار داد 1975 را بپذیرند و به آتش‌بس دائمی برسیم؛ بنابراین از ابتدا تا انتها راهبرد ایران دفاعی بود و‌ اکنون نیز استراتژی ما دفاعی و بازدارندگی موثر است و استراتژی هجومی در دکترین ما وجود ندارد. ما اکنون دولت و حکومتی مقتدر از نظر ثبات سیاسی، قدرت دفاعی ، فرهنگی و نفوذ سیاسی در منطقه هستیم.

وی با بیان این‌که «اکنون وضع ژئوپلتیک ایران در بالاترین سطح قراردارد» افزود: عوامل قدرت ملی، ثبات سیاسی و ایجاد امنیت پایدار نه تنها برای ایران اسلامی بلکه ایران برگ برنده امنیت فرامنطقه‌ای است. در منطقه غرب آسیا ازیک طرف هر نوع امنیت پایدار ایران است و ایران حرف اول و آخر را می‌زند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر تحریم‌ها علیه ایران گفت: تحریم‌ها در زمان جنگ هم بود اما نه به اندازه امروز ، امروز امریکایی‌ها و هواداران آن‌ها یک تحریم همه‌جانبه ظالمانه و جنگ اقتصادی را علیه ملت ما به راه انداخته‌اند

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود : این تحریم‌ها نه تنها در «های تک» و تکنولوژی پیشرفته است بلکه در اقلام دارویی و فروش نفت نیز وجود دارد و در زمان جنگ نیز بیش از دو میلیون بشکه نفت و بعضا 3 میلیون بشکه نفت به فروش می‌رساندیم امروز این تحریم‌ها با نفوذ امریکایی‌ها غیرقابل مقایسه است.

وی گفت: همان‌گونه که در زمان جنگ بامقاومت ملی و مدیریت صحیح درداخل کشور و با استفاده از قدرت درون زا و با تکیه بر ملت مان و با تکیه بر نخبگان در بخش‌های مختلف از جمله در بخش نظامی با آن‌ها مقابله کردیم و توانستیم با رهبری حضرت امام(ره) به پیروزی برسیم، اکنون نیز راه عبور از این پیچ تاریخی و تحریم‌های ظالمانه بدون تردید، یک مقاومت ملی است. در مدیریت داخلی نیز مدیریتی شجاعانه و تؤام با ابتکار و صداقت هست.

صفوی با بیان این‌که «در آن زمان (دوران جنگ) نیز درباره جنگ همواره مذاکرات سیاسی انجام می‌شد» ‌گفت : آن زمان مذاکرات کمتر درباره شکستن تحریم‌های اقتصادی بلکه بیشتر درباره تحریم‌های نظامی بود. آن زمان (سال 65) طوری شده بود که بیشتر از 600 هزار بشکه نفت نمی‌توانستیم صادر کنیم و یا نفت ما را از 20 دلار به زیر ده دلار رساندند به طوری که درآمد ارزی ما حدود 7 میلیارد دلار بیشتر نشد.

وی با بیان این‌که «اکنون تحریم‌ها ابعاد بیشتری دارد» گفت: امیدواریم هم دولتمردان و هم ملت هوشمند و صبور تحت رهبری‌های حکیمانه و خردمندانه مقام معظم رهبری از همین تحریم‌های اقتصادی نیز عبور کنیم. آمریکایی‌ها هم می‌دانند این تحریم ها ملت ایران را مقاوم تر می‌کند و می‌دانند ملت ایران ملتی مقاوم است و ظرفیت ملت ما فوق العاده بالاست.همانطور که ملت ایران 8 سال جنگ را تحمل کردند و به پیروزی رساندند اکنون نیز با همین ظرفیت و آستانه تحمل بالا و با آن نخبگان سیاسی از تحریم‌ها عبور می‌کنند. امیداوریم از این تحریم‌ها نیز عبور کنیم و آمریکایی‌ها مجبور شوند به ایران امتیاز لازم را بدهند. تصور نمی‌کنم صهیونیست‌ها آن‌قدر ناشی و کم عقل باشند که برای ایران برنامه نظامی تدارک ببینند، آن‌ها از قدرت و توانمندی ایران و حزب‌الله مطلع هستند.

وی به سخنان تهدید‌آمیز مقامات آمریکایی و صهیونیستی اشاره کرد و گفت: صهیونیست‌ها خوب می‌دانند که نتوانستند در جنگ 33 روزه در مقابل حزب‌الله و جنگ‌های 22 و 50 روزه در مقابل مردم غزه پیروز شوند در حالی که اینجا یک حکومت مقتدر و قدرتمند وجود دارد. حضرت آقا دو سال پیش در حرم مطهر امام رضا(ع) فرمودند «اگر صهیونیست‌ها بخواهند غلطی کنند حیفا و تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم». این حرف شعاری نیست و ایران به کمک حزب‌الله و دوستانش این قدرت را دارد که در صورت تجاوز نظامی از طرف صهیونیست‌ها به ایران حیفا و تل‌آویو را با خاک یکسان کند.

وی با بیان این‌که «این حرف پشتوانه عملی دارد و تنها یک حرف نیست» افزود : صهیونیست‌ها مشکلات زیادی دارند و می‌دانند قدرت ایران فراتر از آن است که بتوانند با آن گلاویز شوند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به این سوال مجری برنامه که مسئولان رژیم صهیونیستی از بیان برخی مسائل به دنبال چه چیزهای هستند؟ گفت: مسئولان آمریکایی و صهیونیستی با این اظهارات‌شان به دنبال فضاسازی هستند. حزب الله لبنان در بیخ گوش آن‌هاست که بیش از 80 هزار موشک آماده شلیک به تل‌آویو و حیفا است. بعید می‌دانم صهیونیست‌ها برای ما مشکل نظامی بوجود بیاورند چون می‌دانند ایران کشوری قدرتمند است که پاسخ شکننده‌ای به آن‌ها خواهد داد. ما بخشی از قدرتمندی نظامی خود را نشان دادیم و ایران بسیاری از ظرفیت‌ها و توانمندی خود را نشان نداده است. ما کشوری قدرتمند هستیم و نیروهای مسلح قدرتمندی داریم که نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه هر متجاوزی بخواهد به ایران تجاوز کند پاسخ شکننده به او خواهد داد.

وی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر فعالیت‌های تروریستی در منطقه غرب آسیا نیز گفت: ابتدا باید ریشه تروریسم و ناامنی را پیدا کرد. به نظر من حضور و لشکرکشی امریکایی‌ها از سال 2001 به افغانستان و 2003 به عراق ، اساس ناامنی منطقه شد و گروه‌های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی نیز در منطقه شکل گرفتند که دستگاه‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی مانند سیا ، موساد و برخی کشورهای کم‌عقل با پول‌ها و دلارهای نفتی خود این گروه‌های تروریستی را در سوریه ، افغانستان،‌ پاکستان و عراق حمایت می‌کنند.منشا تروریسم منطقه یک جبهه متحد از امریکایی ها و یا دولت های منطقه ای که با امریکایی ها و سازمان های اطلاعاتی امریکا هماهنگ هستند و گروههای تروریستی را انها تجهیز می کنند. آن‌ها حتی اکنون نیز گروه‌های ضدانقلاب اسلامی ایران را تجهیز می‌کنند و می‌خواهند ناامنی را به مرزهای ما بکشند.

وی با بیان این‌که «مقام معظم رهبری امروز به آمریکا و کشورهای جنوبی خلیج فارس هشدار دادند که اگر ناامنی را به مرزهای ما بکشانید‌ با پاسخ شکننده و محکمی مواجه می‌شوید» افزود: در سایت پنتاگون رسما نوشته شده است که ما 25 هزار نیرو را در ترکیه و اردن برای اعزام به سوریه آموزش می‌دهیم و تجهیز می‌کنیم و تاکنون 500 نفر از نیروهای آموزش دیده را وارد خاک سوریه کرده ایم تا علیه دولت سوریه بجنگند. ما حتی در عراق می بینیم که (امریکایی ها) با هواپیما برای داعشی‌ها بار ریزی سلاح می کنند و از این طریق تجهیزات می‌ فرستند .

صفوی با بیان این‌که «حتی این ائتلافی که در عراق تشکیل شده است هیچ برخوردی با داعش نمی‌کنند» افزود: بلکه گاهی فرماندهان آن‌ها را با هلی‌کوپتر از صحنه نبرد نجات می‌دهند؛ بنابراین منشا تروریسم را بایستی قدرت‌های فرامنطقه به طور خاص آمریکایی‌ها و وابستگان آن‌ها در منطقه بدانیم.

1717

کد N830539