لاریجانی در دیدار با معاون نخست وزیر صربستان:

سیاست اعمال تحریم غرب علیه ایران یک خطای استراتژیک بود

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 گفت: سیاست اعمال تحریم بر ایران از سوی غرب یک خطای استراتژیک بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، ارتباطات و گردشگری صربستان که به تهران سفر کرده است پیش از ظهر امروز سه‌شنبه با حضور در پارلمان، با  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات خوب دو کشور، بر لزوم بکارگیری توانمندی‌های ایران و صربستان برای گسترش سطح روابط دوستانه فیمابین در همه زمینه‌ها بویژه در عرصه پارلمانی تاکید کرد و افزود: «دیدگاه جمهوری اسلامی ایران به توسعه سطح روابط با کشورهای حوزه بالکان از جمله جمهوری صربستان مثبت است و مجلس شورای اسلامی از روند رو به رشد همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف حمایت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: سیاست اعمال تحریم بر ایران از سوی غرب یک خطای استراتژیک بود که نتوانست ایران را از پیگیری حق مشروع خود در استفاده صلح آمیز دانش هسته‌ای منصرف کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از برخورد سطحی با پدیده شوم تروریسم گفت: همکاری بین المللی از جمله با اتحادیه اروپا برای مهار این پدیده شوم ضروری است و امیدواریم اتحادیه اروپا نقش آفرینی موثری در این زمینه داشته باشد.

لاریجانی در پایان این دیدار گفت: امیدواریم در پرتو افزایش رفت و آمد هیاتهای سیاسی، اقتصادی و پارلمانی دو کشور شاهد گسترش سطح مناسبات و همکاری‌های دوستانه ایران و صربستان باشیم.

 راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، ارتباطات و گردشگری صربستان نیز در همین دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان گفت: جمهوری صربستان علاقمند به گسترش روابط با ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان است و این سفر در همین چارچوب ارزیابی می‌گردد.

وی بر همین اساس از علاقمندی خود و سایر مسلمانان صربستان برای توسعه روابط با ایران خبر داد و افزود:‌ مسلمانان صربستان نقش بسزایی در کمک به گسترش مناسبات دوستانه ایران و صربستان دارند که می‌بایست از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد.

معاون نخست وزیر صربستان در ادامه با تقدیر از نقش فعال ایران در کمک به ثبات و امنیت خاورمیانه گفت:‌ گسترش تروریسم خطر بزرگی برای همه کشورهای جهان است که می‌بایست با همکاری جمعی کشورها با آن مقابله کرد.

راسیم لیاییچ با انتقاد از استانداردهای دوگانه برخی آمریکا و برخی از قدرتهای غربی در برخورد با کشورها گفت: صربستان نیز همانند ایران با اعمال استانداردهای دوگانه غرب در مسائل مختلف روبرو است.

معاون نخست وزیر صربستان همچنین گفت: سیاست صربستان تلاش برای عادی سازی روابط با همسایگان و کمک به تامین صلح و ثبات در بالکان است.

وی در پایان این دیدار نسبت به حصول توافق در مذاکرات ایران و ۱+۵ و گسترش ارتباطات دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی ابراز امیدواری کرد.