در حال بروز رسانی-تحولات یمن؛

بمباران پایگاه‌های نظامی یمن توسط سعودیها/حمله قبایل یمن به جیزان

سیاسی

بمباران پایگاه‌های نظامی یمن توسط جنگنده‌های سعودی و نشست گروههای یمنی وابسته به ریاض و بمباران لحج و صعده و ادامه حملات به شهر تعز از جمله تحولات یمن به شمار می رود.

چهارشنبه ۲/۳۰

 

سه شنبه ۲/۲۹

۲۱:۳۲ انصارالله: نیروهای آل‌سعود حتی یک روز هم به آتش‌بس پایبند نبودند

«صالح الصماد» از اعضای ارشد جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد که نیروهای آل سعود با وجود اعلام آتش بس ۵ روزه هیچگاه به آن پایبند نبودند و طی این مدت همواره به مناطق مختلف یمن حمله کردند.

وی با بیان اینکه تجاوز کنونی آل سعود به یمن را می توان یک تجاوز صهیونیستی ـ آمریکایی نامید، تصریح کرد: تداوم حملات وحشیانه سعودی ها به مردم بی دفاع یمن و همچنین محاصره خفه کننده کشور، رنج و محنت مردم را دو چندان کرده است.

الصماد افزود: ارتش و کمیته های انقلابی با وجود نقض آتش بس توسط سعودیها همواره به آن پایبند بودند و حتی از پیشنهاد سازمان ملل برای تمدید این آتش بس نیز استقبال کردند، اما نیروهای سعودی نه تنها این پیشنهاد را نپذیرفتند بلکه حملات خود را تشدید کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به حمایت های سعودیها از تروریست های القاعده اشاره کرده و اظهار داشت: بالگردهای نظامی آل سعود اقدام به پرتاب تسلیحات نظامی پیشرفته برای تروریست های القاعده و اعضای گروه سلفی الاصلاح می کنند.

۲۱:۱۶ بمباران پایگاه‌های نظامی یمن توسط جنگنده‌های سعودی

جنگنده های آل سعود در ادامه تجاوز به یمن، دو پایگاه نظامی این کشور در شهر تعز به نام های «الاستقبال» و «تیپ ۲۲ گارد ریاست جمهوری» را بمباران کردند.

بر اساس این گزارش، منطقه مرزی «المزرق» واقع در استان حجه نیز طی چند نوبت هدف حملات جنگنده های سعودی قرار گرفت.

از سوی دیگر، نظامیان ارتش یمن و کمیته های انقلابی موفق شدند منطقه «دار سعد» واقع در استان عدن را از لوث تروریست های القاعده پاکسازی کرده و کنترل کامل آن را در دست بگیرند.

ارتش و کمیته های مردمی همچنین ۱۳ تروریست القاعده را در منطقه «بنی علی» واقع در روستای «المسراخ» به هلاکت رسانده و ۲۰ نفر دیگر را به شدت مجروح ساختند.

بر اساس اعلام رسانه های یمنی هم اکنون درگیری های شدیدی میان ارتش و کمیته های مردمی از یک سو و تروریست های القاعده از سوی دیگر در شهر تعز در جریان است.

بالگردهای نظامی آل سعود همچنان بر فراز آسمان نقاط مختلف یمن از جمله شهر صنعاء پرواز می کنند.

۱۹:۲۲ شهادت ۹ یمنی در حمله جنگنده‌های سعودی به استان إب

شبکه المنار در خبری فوری از شهادت ۹ غیرنظامی یمنی در حمله هوایی جنگنده های سعودی به استان إب خبر داد.

بر اساس این گزارش، در پی این حمله که لحظاتی پیش انجام شد ۱۰ شهروند یمنی نیز به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

جنگنده های سعودی همچنانی مناطق «جبل نقم» و «سنحان» واقع در شهر صنعاء را طی چند نوبت بمباران کردند.

شهر تعز نیز بارها هدف حملات هوایی جنگنده های سعودی قرار گرفت.

۱۹:۱۶ حمله توپخانه‌ای قبایل یمنی به منطقه «جیزان» عربستان

قبایل یمنی امروز سه شنبه منطقه «جیزان» واقع در مرزهای عربستان سعودی را هدف حملات توپخانه ای قرار دادند.

بر اساس این گزارش، این اولین بار از زمان آغاز تجاوز نظامی به یمن است که مرزهای عربستان سعودی هدف حملات توپخانه ای قرار می گیرد.

رسانه های یمنی اعلام کردند که این حمله در پاسخ به حملات توپخانه ای آل سعود به مناطق مرزی یمن صورت گرفت.

گفتنی است، حملات هوایی و توپخانه ای ارتش آل سعود به مناطق مسکونی و مرزهای یمن طی روزهای اخیر به صورت چشمگیری تشدید شده است.

۱۹:۰۴ سعودی ها عامل ادامه بحران یمن هستند/استقبال از طرحهای سازنده

صالح الصماد رئیس شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد: حملات سعودی-صهیونیستی-آمریکایی به ملت یمن و محاصره ظالمانه آنها سبب رنج مردم این کشور شده است.

وی افزود: ما درباره همه درخواست ها مثبت عمل کرده ایم اما حملات از زمان آتش بس هم متوقف نشد و حملات به تعدادی از استانهای یمن ادامه داشت و جنگنده ها و هواپیماهای شناسایی دشمن حریم هوایی یمن را نقض کردند و دشمن مانع از کمک رسانی بشردوستانه به یمن شد.

وی افزود: دشمن به کمک های خود به القاعده ادامه می دهد و بسیاری از اعضای القاعده را در داخل عربستان و نزدیک مرز با یمن جذب و برای جنگ به یمن اعزام کرده است. دشمن آتش بس را نقض کرده است و ارتش و کمیته های مردمی نهایت خویشتنداری را به خرج داده اند و به آتش بس پایبند بوده اند.

الصماد تاکید کرد: ما درخواست اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل در امور یمن درباره آتش بس واکنش مثبت نشان دادیم اما دشمن طی ۲۴ ساعت گذشته بر دامنه تجاوزات خود افزوده است به گونه ای که بیش از چهل یورش به استانهای مختلف یمن صورت گرفته است و مناطق مرزی با صدها موشک و خمپاره هدف قرار گرفته است.

وی افزود: ما با هر دعوت و گام مثبتی در زمینه پایان محاصره برخورد مثبت داریم و از سازمان ملل و همه کشورهای برادر و دوست می خواهیم که به مسئولیت خود در قبال عنادورزی سعودی ها و همپیمانان آنها که سبب شده اوضاع به نقطه صفر برسد، عمل کنند.

۱۵:۳۷ حمله توپخانه‌ای آل‌سعود به استان «صعده» یمن/ بمباران استان «حجه»

نیروهای آل سعود همچنان به تجاوز وحشیانه خود به ملت بی دفاع یمن ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش، در جریان آخرین حملات علیه مردم یمن، توپخانه های آل سعود منطقه «الملاحیظ» واقع در استان صعده را زیر آتش گرفتند.

از سوی دیگر، جنگنده های سعودی نیز منطقه «بیت الاحمر» واقع در استان «حجه» را طی چند نوبت هدف حملات هوایی خود قرار دادند.

بر اساس اعلام رسانه های یمنی، منطقه «حرض» در استان حجه نیز هدف حملات توپخانه ای سعودیها قرار گرفت.

این تحولات در حالی است که «احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف ضد یمن در سخنانی اعلام کرده بود که توقف حملات علیه این کشور در صورت تسلیم حوثیها صورت خواهد گرفت.

۱۴:۴۲ بیانیه اختتامیه نشست گروههای یمنی وابسته به آل سعود در ریاض

نشست گروههای یمنی وابسته به آل سعود در ریاض دقایقی پیش پایان یافت.

در بیانیه اختتامیه این نشست با ادعای کودتا بودن انتفاضه مردمی یمن بر استفاده از ابزارهای سیاسی و نظامی برای سرکوب خیزش مردمی در این کشور تاکید شده است.

۱۲:۱۹ تشدید حملات هوایی به مناطق مختلف یمن/شهادت و زخمی شدن ۵ نفردرصعده

به دنبال حمله جنگنده های ائتلاف ضد یمن به چند خانه مسکونی در منطقه رحبان واقع در جنوب صعده یک شهروند یمنی شهید و چهار نفر دیگر از جمله دو کودک زخمی شدند.

مناطق عبس در استان حجه، الجبانه در حدیده، مفرق در ضالع و جبل نقم در صنعاء نیز مورد هدف حملات جنگند های ائتلاف متجاوز به یمن قرار گرفت.

۱۰:۵۵ انصارالله از سازمان ملل خواست به مسئولیت خود درقبال یمن عمل کند

انصارالله یمن از سازمان ملل و همه کشورهای دوست خواست که به مسئولیتهای خود در قبال پافشاری عربستان و همپیمانانش در تجاوز به یمن عمل کنند.

انصار الله همچنین اعلام کرد که از اقداماتی که در راستای رفع محاصره  و پاسخگویی به نیازهای مردم یمن صورت می گیرد به شکل سازنده و مثبتی استقبال می کند.

۹:۱۷ سخنگوی بان کی مون:کنفرانس بین المللی قریب الوقوع درباره یمن

«فرحان حق» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت: از سرگیری عملیات نظامی در یمن برگزاری کنفرانس بین المللی به ابتکار سازمان ملل متحد و با هدف تلاش برای حل بحران یمن را تهدید می کند.

وی با بیان این مطلب افزود: بان کی مون قصد دارد در آینده ای نزدیک این کنفرانس را برگزار کند و امیدوار است تمامی طرف های درگیر بدون هر گونه پیش شرط در این کنفرانس شرکت کنند.

۸:۲۹ وقوع انفجار شدید در صنعاء/ حملات هوایی به عدن

جنگنده های ائتلاف متجاوز به یمن ساعات اولیه صبح امروز مواضع انصارالله در صنعاء را مورد هدف قرار دادند.

منابع یمنی همچنین از وقوع دو انفجار شدید در صنعاء بر اثر حملات موشکی ائتلاف ضد یمن خبر دادند.

شبکه اسکای نیوز نیز از حملات جدید هوایی به مناطقی در شهر عدن خبر دادند.

در جریان این حملات شماری غیر نظامی یمنی شهید و زخمی شدند.

۸:۲۷ شرط متجاوزان برای توقف جنگ علیه یمن

«احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف ضد یمن اعلام کرد که پس از اتمام زمان آتش بس حملات ائتلاف متجاوز به یمن به صورت رسمی آغاز شد.

وی  اعلام کرد که تا زمانی که حوثیها تسلیم نشوند ائتلاف به حملات خود ادامه می دهد.

از سوی دیگر «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل از عدم تمدید مهلت آتش بس انسانی در یمن اظهار تاسف کرد.

۸:۰۱    ۶ حمله هوایی در استان الضالع/ بمباران لحج و صعده

جنگنده های عربستان سعودی در ادامه حملات خود به یمن پایگاه هوایی العند در استان لحج را بمباران کردند.

این حملات در چهار نوبت انجام گرفت. این حملات در استان الضالع نیز ادامه داشت و منطقه الشعیب در این استان هدف شش حمله هوایی قرار گرفت.

المسیره نیز گزارش داد: جنگنده های سعودی کاخ ریاست جمهوری در استان صعده در شمال را هدف قرار دادند.

تحولات روزهای گذشته یمن در اینجا قابل بازیابی است.