سردار دهقان با رئیس‌جمهور عراق دیدار کرد

عراق,وزير دفاع,ايران و عراق

سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، در دومین روز از سفر به عراق با فواد معصوم رئیس جمهور عراق دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت و گو کرد.

به گزارش ایسنا، فواد معصوم در این دیدار با عرض خیر مقدم به وزیر دفاع کشورمان گفت : ایران و عراق در تمام زمینه ها از روابط بسیار خوبی برخوردار هستند و ما همواره از کمک و حمایت های ایران در تمام سطوح حاکمیتی برخوردار بودیم.

رئیس جمهور عراق با بیان اینکه تفکر داعش یک تفکر افراطی، قومی و مذهبی است افزود : فرماندهان داعش تفاله های رژیم بعث عراق هستند که همان روحیه وحشیانه صدام را دارند و این تفکر صدامی بود که دو میلیون نفر از اتباع دو کشور ایران و عراق را قربانی کرد و جنگی را تحمیل کرد که هیچ فایده ای برای عراق نداشت، با این وجود ایران از آوارگان و پناهندگان عراقی استقبال کرد و مخالفان صدام از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت شدند.

وی گفت : صدام جنگ دیگری بر کویت تحمیل کرد و نتیجه آن نیز از بین رفتن زیرساخت های عراق بود.

رئیس جمهور عراق تصریح کرد: افراط گری بعثی با افراط گری قومی،داعش را به وجود آورد و جریان داعش با ادامه راه خسارت‌ بار صدام، درصدد فروپاشی عراق است و ما امروز باید با تفاهم و دست در دست یکدیگر با بسیج عمومی ملت عراق راه آنان را سد کنیم و پیروزی عراق را رقم بزنیم و داعش را از بین ببریم.

فواد معصوم در ادامه بر ادامه کمک های جمهوری اسلامی ایران در کلیه زمینه ها تاکید کرد و گفت : داعش شیعه و سنی، کرد و عرب، مسیحی و مسلمان نمی شناسد و همه را قربانی مطامع خود می کند، لذا باید با وحدت همه اقوام جلوی وحشی گری های داعش را بگیریم .

سردار دهقان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های گرم دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی اظهار داشت : در جهان آشوبناک امروز برای پایداری و جلوگیری از غافل گیری باید علاوه بر افزایش قدرت ملی با ایجاد ائتلاف های قدرتمند منطقه ای بر چالش های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی غلبه کرد.

وزیر دفاع کشورمان با اشاره به جایگاه مهم و نقش تعیین کننده ایران و عراق در ایجاد چنین ائتلافی گفت: گسترش همکاری های دو کشور در همه زمینه ها به ویژه همکاری های دفاعی و امنیتی می تواند زمینه ساز این رویکرد سازنده باشد.

سردار دهقان پیوستگی های امنیتی و اشتراکات مذهبی، تاریخی و فرهنگی میان ایران و عراق را از مولفه های مهم در توسعه روابط ذکر کرد و افزود:امیدواریم با حمایت های موثر جنابعالی روز به روز شاهد افزایش این همکاری ها باشیم .

وزیر دفاع کشورمان با بیان اینکه آمریکا با ایجاد بحران های طراحی شده و با حمایت از گروه های تروریستی و از طریق برخی متحدین منطقه ای راهبرد ناامن‌سازی کشورهای مستقل را در پیش گرفته است، گفت: ما نسبت به مقاصد حقیقی آمریکا در شعار مبارزه با داعش تردید جدی داریم و تعلل اولیه آمریکا و کشورهای متحد آن در ارائه کمک به مردم عراق نشان می دهد آنان اهداف دیگری در ورای به اصطلاح مبارزه با داعش دارند.

وی افزود : تلاش جمهوری اسلامی ایران این بوده است که با حمایت از دولت قانونی و ملت شریف عراق فارغ از انتصاب آن ها به قوم و طائفه خاصی وحدت و یکپارچگی عراق را مورد توجه قرار دهد.

سردار دهقان تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران با هرگونه طرحی از سوی هر کشوری مبنی بر تجزیه عراق مخالف است و از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از این طرح دریغ نخواهد کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات یمن نیز اظهار داشت : متاسفانه اقدامات تجاوزکارانه ای که در دوره صدام بر اساس محاسبات غلط علیه کشورهای ایران و کویت صورت گرفت، امروز از سوی عربستان و برخی کشورهای منطقه در حال تکرار است.

وی افزود : محاسبات غلط، غرور بی جا و تعصبات خشک مذهبی، زمینه را برای ارتکاب جنایت جنگی آن هم بر اساس توهمات فرقه ای در یمن رقم زده و مردم مظلوم ، زنان و کودکان بی پناه هر روز آماج بمب های خوشه ای و سلاح های ممنوعه قرار می گیرند.

سردار دهقان با قدردانی از مواضع بسیار خوب و موثر عراق درقبال بحران یمن گفت : دو کشور در راستای صیانت از حقوق بشر و مسلمانان مظلوم و بی گناه یمن، مساعی و تلاش خود را برای توقف حملات نظامی علیه یمن و رفع محاصره این کشور به کار گیرند .

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در پایان اظهار امیدواری کرد : با درایت و تدبیر رهبران عراق، وحدت و انسجام ملی در این کشور بیش از پیش تقویت شده، شاهد افزایش اقتدار عراق و غلبه سریع بر چالش های امنیتی و اقتصادی این کشور باشیم .

انتهای پیام

کد N828225