رحمانی فضلی خبر داد

اجازه اقامت و فعالیت به تجار افغان در چابهار داده شده است

سیاسی

وزیر کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از فعالیت‌های تجاری و اقتصادی افغان‌ها اجازه اقامت و تجارت برای تجار افغان که خواهان تجارت در منطقه چابهار بوده‌اند را صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی که در حاشیه چهارمین اجلاس کمیته چهارجانبه راهبری راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان افغان همراه با حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت افغانستان، ژنرال عبدالقادر بلوچ وزیر استان‌ها و مناطق مرزی دولت پاکستان و خانم دیزی دل مدیرکل منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و مارک باودن معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان حضور داشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل فعالیت تجار افغان در ایران، گفت: برخی تجار افغان در چابهار مشغول فعالیت هستند و ما تقاضا کردیم تا برای آنها اجازه فعالیت و اقامت در این منطقه صادر شود تا آنها بتوانند به راحتی به امور تجارتی خود بپردازند. همچنین تقاضا کردیم تا افغان‌های مقیم ایران بتوانند بدون ابطال اجازه اقامتشان در ایران به افغانستان رفته و با پیشرفت‌های کشورشان از نزدیک آشنا شوند. علاوه بر این مشکلات دانشجویان افغان هم جزء مواردی است که باید در کمیته مربوطه بررسی شود ولی به طور کلی ما با آن موافق هستیم.

ژنرال عبدالقادر بلوچ وزیر استان‌ها و مناطق مرزی دولت پاکستان نیز خاطرنشان کرد: ما به حل مسائل در افغانستان و بهبود رسیدگی به امور پناهندگان افغان امیدوار هستیم و از این کمیسیون شکل گرفته می‌خواهیم که کمک‌های خود را برای رساندن خدمات بهتر به پناهندگان افغان افزایش دهند. چرا که امکانات برای پناهندگان در کشورهای مختلف متفاوت توزیع می‌شود.

وی تأکید کرد: لازم است تا کل جامعه بین‌المللی برای بهبود اوضاع بر روی افغانستان تمرکز کند. همچنین در رابطه با بازگشت پناهندگان افغان به کشورشان لازم است تا به بحث اشتغالزایی برای آنها توجه ویژه‌ای شده و برای پناهدگان در افغانستان اولویت قائل شوند.

همچنین دیزی دل مدیرکل منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه کمیساریای عالی سازمان ملل نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های ایران و پاکستان برای کمک پناهندگان افغان، گفت: این قدردانی فقط یک تعارف نیست چرا که حمایت‌های ایران و پاکستان کاملاً مشخص است ولی نکته قابل توجه اینجاست که این کمک‌ها و حمایت‌ها با وجود ناچیز بودن کمک‌های مالی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی وزیر کشور ایران به دعوت کمیساریای عالی به ژنو سفر کرده بود اعضای حاضر در اجلاس با مشاهده روند فعالیت‌های ایران برای حمایت از پناهندگان افغان با وجود ناچیز بودن کمک‌های مالی بین‌المللی بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. خوشبختانه می‌بینم که دولت افغانستان اراده لازم برای اداره بهبود اوضاع را دارد.

انتهای پیام

کد N828137