تجمع حامیان نخست‌وزیر ترکیه در استانبول/ انتقاد داوود اوغلو از حکم اعدام مُرسی

صدها هزار تن از مردم ترکیه با تجمع در استانبول یک ماه پیش از انتخابات به حمایت از "احمد داوود اوغلو"، نخست‌وزیر این کشور پرداختند.

صدها هزار تن از مردم ترکیه با تجمع در استانبول یک ماه پیش از انتخابات به حمایت از "احمد داوود اوغلو"، نخست‌وزیر این کشور پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل ازخبرگزاری فرانسه، طی چند روز اخیر داوود اوغلو چندین راهپیمایی در سراسر کشور برگزار کرده است.

وی طی سخنرانی خود در این تجمع بر روند موفقیت حزب عدالت و توسعه در دستیابی به استانداردهای اجتماعی و اقتصادی تاکید و اظهار کرد: مخالفان ما صحبت می‌کنند اما ما عمل می‌کنیم.

داوود اوغلو، وزیر خارجه پیشین ترکیه بود که در پی انتخاب رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر رهبر حزب عدالت و توسعه شد. وی که به نداشتن کاریزمای اردوغان متهم می‌شود برای نشان دادن برتری حزبش در انتخابات هفتم ژوئن به شدت تحت فشار است.

انتخابات عمومی ترکیه هفتم ژوئن برگزار می‌شود. حزب عدالت و توسعه انتظار دارد در این انتخابات 330 کرسی از 550 کرسی "مجلس بزرگ ملی" را به دست آورد تا بتواند تغییرات موردنظرش در قانون اساسی را در آینده به رفراندوم بگذارد.

در همین حال نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که این حزب 38 تا 47 درصد آرای انتخابات پیش‌رو را به خود اختصاص خواهد داد.

داوود اوغلو در ادامه اظهاراتش با اشاره به حکم اعدام "محمد مرسی"، رییس جمهور مخلوع مصر این اقدام را محکوم و عنوان کرد: فراعنه جدید مصر به زباله‌دان تاریخ خواهند پیوست.

وی مرسی را با "عدنان مندرس" نخست‌وزیر اسبق ترکیه که در سال 1961 و پس از یک کودتای نظامی اعدام شد و به بت حزب عدالت و توسعه تبدیل شد، برابر دانست و گفت: امروز هیچ‌کس به خاطر نمی‌آورد که چه کسی او را در پای دار کشاند.

پیش از داوود اوغلو، اردوغان نیز با حضور در تظاهراتی دیگر انتخابات پیش‌رو را نقطع عطفی در تاریخ ترکیه خوانده بود.

انتهای پیام

کد N826480