در دیدار نماینده داغستان با سنایی اعلام شد

علاقه‌مندی جمهوری داغستان روسیه برای همکاری با ایران

ايران,روسيه

مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو در محل سفارت با نماینده دائمی دولت جمهوری داغستان در روسیه دیدار کرد .

مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو در محل سفارت با نماینده دائمی دولت جمهوری داغستان در روسیه دیدار کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار موگودینوا، نماینده دائمی دولت جمهوری داغستان در مسکو با اشاره به اینکه در سپتامبر امسال جشن 2000 سالگی دربند برگزار خواهد شد، اظهار کرد: در دهم ژوئن نیز کنفرانسی با عنوان دربند دروازه تمدن قفقاز در هتل پرزیدنت مسکو برگزار خواهد شد .

وی ادامه داد: با عنایت به اینکه داغستان از طریق بندر ماخاچ قلعه به دریای مازندران اتصال دارد و نیز راه مهم زمینی روسیه از منطقه جنوب نیز از این جمهوری می‌گذرد، در نظر است یک برنامه هدفمند اقتصادی دولتی در داغستان بنام ترانسپورت روسیه اجرا شود. بر طبق برنامه قرار است یک مرکز لجستیکی حمل و نقل در کنار فرودگاه کاسپیسکی ایجاد شود که در این صورت موقعیت تجاری برتری به ماخاچ قلعه نسبت به آستاراخان می دهد و اجرای این طرح از نظر اقتصادی و فرهنگی و توسعه روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران بسیار با اهمیت می باشد.

وی همچنین اظهار داشت: تجار داغستانی نیز پیشنهاد کرده اند برای افزایش روابط تجاری با ایران شورای تجاری ایران و داغستان ایجاد شده تا در چارچوب آن همکاری‌های تجاری تسهیل شود. به علاوه مردم داغستان علاقمند به همکاری ایران در برنامه‌های فرهنگی و اقتصادی داغستان هستند و از طرف مرکز به دولت داغستان این مجوز توسعه روابط با ایران داده شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: در پی سیاست‌های فرهنگی و روشنگرایانه رئیس‌جمهور داغستان عبداللطیف اف حدود یک سال و نیم است که مشکلات ناامنی در داغستان برطرف شده و اوضاع عادی است . داغستان یک جمهوری مذهبی است و اسلام از طریق این جمهوری وارد روسیه شده و هم اینک مفتیان و مبلغان مذهبی درصدد ارائه اسلامی هستند که مخالف تروریسم و سودمند برای زندگی مردم است . به همین خاطر امروز رویکرد مردم داغستان نسبت به اسلام افزایش یافته و در مدت زمان پس از فروپاشی شوروی در داغستان حدود 2000 مسجد در تمامی محله ها و قصبات و شهرهای این جمهوری ساخته شده است .

سفیر کشورمان در این ملاقات ضمن یادآوری کردن اهمیت تاریخی و فرهنگی جمهوری داغستان در مناسبات ایران با روسیه اظهار کرد: بسیاری از کامیون‌های ایرانی از قلمرو داغستان به روسیه وارد می شوند اما متاسفانه بندر ماخاچ قلعه در این زمینه زیاد فعال نیست. فعال کردن این منطقه در توسعه روابط بسیار سودمند است.

وی ضمن با اهمیت دانستن طرح لجستیکی حمل و نقل و ایجاد شورای تجاری داغستان و ایران اعلام کرد: اسلام می‌تواند کمک زیادی به جهان بکند. ما ریشه و فرهنگ مشترک داریم به همین جهت از برنامه های شما حمایت خواهیم نمود به همین سبب مراسم 2000سالگی دربند باید سبب احیاء روابط ایران و داغستان شود . داغستان دروازه ورود به روسیه است اما متاسفانه تاکنون هیاتی از داغستان به ایران سفر نکرده است در حالیکه داغستان باید نقش بارزتری در توسعه روابط ایفا می‌کرد. سفارت ایران آمادگی دارد تا در راه توسعه همکاری‌ها مساعدت لازم را بکند.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو جهت همکاری و مساعدت لازم اظهار علاقه کرد که رئیس جمهوری داغستان سفری به ایران داشته و جمهوری داغستان بتواند با یکی از استانهای کشورمان روابط نزدیک برقرار کند.

انتهای پیام

کد N824986