واکنش قالیباف به نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد شهرداری‌ها

شوراي شهر تهران,محمدباقر قاليباف,شهرداري تهران,شهردار تهران,شورای عالی استانها,شورایاری

شهردار تهران با اشاره به علاقه‌مندی برخی وزرای دولت برای واگذاری بخشی از اختیارات خود به شهرداری و شوراها، نگاه دولت به مدیریت یکپارچه شهری را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگار«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر قالیباف در حاشیه پنجاه و یکمین اجلاسیه مجمع روسای شوراها و شهرداران کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور گفت: احساس من این است که اراده تحقق مدیریت یکپارچه شهری در دولت وجود دارد.

وی که در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا سخن می‌گفت، به حضور وزیر بهداشت در جلسه روز سه‌شنبه شورای اسلامی شهر تهران اشاره و اضافه کرد: در آن جلسه مسائلی مطرح شد که احتیاج به تفاهم‌نامه‌ها و تدوین آیین‌نامه‌هایی دارد و بخشی از امور نیز نیازمند بررسی و تصویب در دولت است.

قالیباف در عین‌حال به رایزنی‌های انجام شده اشاره و اضافه کرد: با چند وزیر که صحبت داشتیم از جمله آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین حوزه جنگل‌ها و مراتع، این آمادگی وجود دارد که بخش‌های اجرایی از اختیارات این وزارتخانه‌ها به شهرداری‌ها واگذار شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به نگاه مثبت دولت، این مهم در مدت زمان کوتاهی پروسه‌های لازم و قانونی را طی کرده و عملیاتی شود.

قالیباف در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ایسنا در خصوص لزوم همدلی و همراهی مجلس شورای اسلامی، گفت: این موضوع در قانون پنجم توسعه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و بحث اساسی که مطرح شده، نیاز به اصلاح قوانین شهرداری‌ها است.

واکنش قالیباف به نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد شهرداری‌ها

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص موضوع نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد شهرداری‌ها گفت: براساس مقررات کار شفاف‌سازی و کنترل مالی در شهرداری‌ها از طریق شورا و تعیین سازمان حسابرسی و بررسی بودجه و تفریق بودجه انجام شده و می‌شود.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم در این بخش دیوان محاسبات با توجه به گستردگی کار، نه چنین ساز و کاری دارد و نه امکان ورود وجود دارد از طرفی حتی ممکن است خللی هم در کار جاری شهرداری‌ها به‌وجود ‌آورد، لذا امیدواریم در جلسه‌ای که هفته آینده با مسئولان دیوان محاسبات داریم دوستان متقاعد شوند.

شهردار تهران در عین‌حال تصریح کرد: آن بخش از بودجه شهرداری‌ها که اعتبارات دولتی است و براساس امضای موافقت‌نامه‌هایی انجام می‌شود، ورود و بررسی از اختیارات دیوان محاسبات است و هم‌اکنون هم دیوان در شهرداری‌ها مستقر است و کار حسابرسی آن بخش را انجام می‌دهد.

به گزارش ایسنا، قالیباف همچنین در بخش پایانی اجلاس روسای شوراها و شهرداران کلان‌شهرهای کشور در شیراز طی سخنانی گفت: وزارت بهداشت با همه وجود آماده واگذاری بخش اجرایی اختیارات خود در حوزه بهداشت به شهرداری تهران است.

وی با تصریح اینکه شهرداری‌ها به‌دلیل وجود ساز و کار لازم، توان بیشتری برای کار در حوزه بهداشت شهری دارند، از توافق‌های ضمنی با وزیر بهداشت در این خصوص خبر داد و خاطرنشان کرد که شهرداری در حوزه‌های درمان و آموزش ورودی نخواهد داشت و موضوع محدود به امور اجرایی بخش بهداشت خواهد بود.

قالیباف همچنین از آمادگی شهرداری تهران و وزارت آموزش و پرورش برای واگذاری امور مدارس به شهرداری خبر داد و تاکید کرد که در بخش جنگل‌ها و مراتع در محدوده شهرها نیز این موضوع مطرح شده است.

شهردار تهران در عین‌حال با بیان اینکه شهرداری‌ها و شوراها نیز باید این آمادگی را در مجموعه خود ایجاد کرده و زمینه را فراهم کنند، گفت: امروز به نظر من دولت در تقابل با شهرداری‌ها نیست، اگرچه ممکن است موضوع را از منظر دیگری نگاه کنند، اینکه هر موقع دولت مرکزی پول ندارد اختیارات را می‌دهد، الآن هم شاید از این باب باشد، شاید اگر پول‌دار شوند ما را هم منحل کنند چون در اقتصاد ایران نفت آلودگی در همه شئونات اقتصاد ما وجود دارد.

قالیباف با بیان اینکه تنها در سال‌های 80 و 81 زمانی که آقای جهانگیری وزیر صنعت بود شاهد دو رقمی شدن رشد صنعت بودیم، گفت: در آن زمان رشد صنایع به 11 درصد و در بالاترین میزان به 16 هم رسید، آن زمان وقتی بود که نفت از 21 دلار به زیر 10 دلار رسیده بود و دولت پول نداشت و بخشی از اختیارات خود را به بخش خصوصی داد تا عقلا وارد شوند.

وی گفت: اما بعد از آنکه نفت گران شد این اختیارات محدود و دولتی شد و در زمان رسیدن نفت به بشکه‌ای 110 دلار حتی شاهد رشد منفی در صنعت هم بودیم.

قالیباف با تصریح اینکه قصد تحلیل علت ایجاد نگاه کنونی در دولت به موضوع واگذاری بخشی از اختیارات به شهرداری‌ها نیست، گفت: نمی‌خواهم تحلیل کنم که چرا دولت امروز همراه است، برای ما نیت دولت مهم است و انشا‌ءالله که چون وزرای با تجربه‌ای داریم، با نظر بهبود شرایط این نگاه ایجاد شده است.

شهردار تهران همچنین یادآور شد که در سیاست‌های کلانی که به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و به‌زودی ابلاغ خواهد شد، به مدیریت شهری توجه ویژه‌ای مبذول شده است، گفت: باید این نشست‌ها تداوم یابد تا به یک هماهنگی مطلوب در جهت تحقق مطلوبیت‌ها برسیم.

وی گفت: امیدوارم مباحث مطرح شده در این جلسه با توجه به اینکه در آستانه تدوین برنامه‌ ششم توسعه قرار داریم به درستی تبدیل به احکامی در برنامه بشود، اگرچه به‌نظر می‌رسد اگر همه موارد مورد نظر هم در برنامه گنجانده شود، تنها 10 درصد کار انجام شده و 90 درصد آن اجرایی شدن موارد خواهد بود.

شهردار تهران همچنین لزوم توجه به کمک شهرداری‌های شهرهای بزرگ به سایر شهرها را یادآور و متذکر شد که با انجام این کمک موافق است مشروط بر اینکه در سطح شهرهای بزرگ یا در محدوده استان‌ها متمرکز باشد زیرا با تمرکز وجوه در کشور، احتمال بروز رانت و توزیع نامناسب کمک‌ها و اعتبارات وجود دارد.

قالیباف همچنین با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی یکشنبه پیش‌رو، قرار است آیین‌نامه استخدام شهرداری‌ها را بررسی کند، تصویب این طرح را موجب بروز محدودیت‌های فراوان برای شهرداری‌ها دانست و لزوم رایزنی شهرداران با نمایندگان برای حل و فصل این موضوع را یادآور شد.

شهردار تهران گفت: در مسیری که کشور برای توسعه و پیشرفت انتخاب کرده است، راهی جز تقویت نهاد شوراها و مدیریت محلی وجود ندارد.

///////////// در پنجاه و یکمین اجلاسیه مجمع روسای شوراها و شهرداران کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور که در شیراز برگزار می‌شود، گفت: حرکت در مسیر تفکیک مدیریت‌های محلی و ملی اجتناب‌ ناپذیر است.

وی با تصریح اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که دولت به مسائل کلان ملی و بین‌المللی بپردازد و مسائل محلی به شوراها و شهرداری‌ها سپرده شود، گفت: اما یک نگرانی در این مسیر وجود دارد و آن اینکه خودمان خدای ناکرده با عمل و رفتارهایمان باعث تضعیف این نهاد مردمی شویم.

شهردار تهران با تاکید براینکه نهاد شورا برخاسته از قانون اساسی و منویات حضرت امام(ره) است، گفت: اگر ما به این بخش به جد توجه کنیم یقین داشته باشید که نهاد شورا روز به روز بارورتر خواهد شد.

قالیباف در عین‌حال گفت: همواره حرف از تمرکز زدایی و مدیریت یکپارچه شهری می‌زنیم، موضوعی که به‌حق است اما نباید از خطرات هم غافل شد.

وی با اشاره به وجود بسیاری از موازی‌کاری‌ها و کارهای چندگانه در شهرداری‌ها، خاطرنشان کرد: در شهرداری‌ها باید به کارآمد کردن و روزآمد کردن امور توجهی جدی داشته باشیم، باید به سمتی حرکت کنیم که اولویت‌های مردم به اولویت‌های شهرداری‌ها تبدیل شود نه اینکه اولویت‌های ما اصل قرار گیرد.

قالیباف با تصریح اینکه باید تلاش کنیم که دغدغه شهرداری‌ها همان دغدغه‌های مردم باشد، گفت: در شهرها نباید از محرومان غافل شد، از فقرا، نه کسانیکه داشتن خانه به‌عنوان یک نیازشان مطرح است، منظور از فقرا کسانی است که حتی برای تامین یک وعده غذا و ابتدایی‌ترین نیازهای درمانی با مشکل مواجه هستند.

شهردار تهران تاکید کرد که نباید در سایه کارهای توسعه‌ای از ضروری‌ترین وظایفه انسانی و اسلامی غفلت کرد.

انتهای پیام

کد N824138