استقبال بان کی مون از دور جدید مذاکرات صلح در قبرس

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از ازسرگیری گفت‌وگوها صلح در قبرس استقبال و اعلام کرد، سازمان ملل از این اقدام حمایت خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از ازسرگیری گفت‌وگوها صلح در قبرس استقبال و اعلام کرد، سازمان ملل از این اقدام حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مذاکرات بین قبرس ترک نشین و یونانی نشین در حالی از سر گرفته شده است که پیش از این در اکتبر 2014 طرف یونانی به دلیل حضور کشتی‌های ترکیه در آب‌های جنوب قبرس گفت‌وگوها را به حالت تعلیق درآورده بود.

با این حال با روی کار آمدن مصطفی آکینجی در انتخابات اخیر قبرس ترک نشین، مقامات دو طرف بر آغاز مجدد این گفت‌وگوها توافق کردند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به این تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای داخلی در قبرس از این اقدام استقبال کرد.

مشاور ویژه بان کی مون در امور قبرس قرار است در این گفت‌وگوها که از 15 آوریل مه آغاز می‌شود، حضور فعال داشته باشد.

بان کی مون همچنین برتعهد خود در حمایت از تلاش‌های سران دو طرف قبرسی جهت دستیابی به تواق و راه حلی دائمی در مساله قبرس تاکید کرد.

پیش از این و در فوریه 2014 دو طرف یونانی و ترک قبرس توافق کرده بودند که برای ایجاد قبرسی واحد تحت دولتی فدرالی مذاکرات را از سر می‌گیرند.

دور جدید مذاکرات قبرس امروز (جمعه) و در پی دیدار سران دو طرف در شام کاری روز دوشنبه آغاز می‌شود. دو طرف در دیدار خود در روز دوشنبه بر تمایل شدید خود برای از سرگیری مذاکرات تاکید کرده بودند.

انتهای پیام

کد N823488