نوبخت: میزان اثرگذاری مذاکرات هسته ای در تدوین برنامه ششم مد نظر است

نوبخت, مذاکرات هسته ای, برنامه ششم

معاون رییس جمهوری و سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت میزان اثر گذاری مذاکرات هسته ای را در برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد ارزیابی قرار می دهد و در این باره، سه سناریو را تدوین می کند.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران شهرکرد افزود: بر این اساس، روال عادی و استمرار وضع موجود، یکی از سنایورها برای برنامه ریزی است.

معاون رییس جمهوری اضافه کرد: یکی دیگر از شرایط، برنامه ریزی بر اساس به نتیجه نرسیدن مذاکرات است که دولت معطل این وضع نمی ماند و برنامه ریزی خود را انجام می دهد.

به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در شرایط سوم، برنامه ریزی بر اساس به نتیجه رسیدن مذاکرات است که آزاد شدن منابع مسدود شده، رفع محدویت های موجود در حمل و نقل و اعلام آمادگی حضور سرمایه گذاران پس مذاکرات، منابع قابل توجهی از جمله یکصد میلیارد دلار را طی چند سال وارد اقتصاد کشور می کند که باید برای این وضعیت برنامه ریزی کرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مردان دیپلماتیک کشور در عرصه دیپلماسی همانند رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، از حق ملت ایران دفاع می کنند.

وی درباره وضعیت یارانه ها نیز گفت: قانونگذار، دولت را مکلف کرده است تا در اجرای قانون هدفمند کردن از بودجه سال 94 پیروی کند و تبصره 20 این قانون، چگونگی حذف این یارانه ها را مشخص کرده است.

نوبخت گفت: تبصره 20 قانون هدفمندکردن یارانه ها، دولت را مکلف کرده است توزیع 420هزار میلیارد ریال یارانه ها بین خانواده ها را به 390هزار میلیارد ریال محدود کند، بنابراین 30هزار میلیارد ریال اعتبار یارانه ها باید بر اساس این تبصره کاهش یابد.

به گفته وی، دولت در این زمینه نیازمند یک آیین نامه ای اجرایی است که این آیین نامه در دست تدوین است و در هفته آینده در هیات دولت مطرح می شود تا ساز و کارهای آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

نوبخت گفت: اکنون دولت با محدودیت منابع درآمدی روبرو است و قانون اجرای هدفمند کردن یارانه ها، اعلام می کند که یارانه ها از محل درآمد افزایش قیمت ها، تامین و بین مردم تقسیم شود که اگر اینگونه باشد، به هر نفر کمتر از 100هزار ریال هم نمی رسد، در حالی که دولت اکنون به هر نفر 450هزار ریال یارانه پرداخت می کند.

به گفته وی،در ماه جاری یارانه ها به صورت روال گذشته پرداخت شد و دولت برای توازن بین منابع و مصارف، با تصویب ایین نامه اجرایی، برای ماههای آینده سازو کار های این پرداخت ها را تعیین می کند.

سخنگوی دولت افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال تدوین برنامه ششم توسعه است و توسعه یافتگی و استمرار توسعه اقتصادی ، علمی و فناوری مورد تاکید است.

وی، با اشاره به این که استعداد استانها یکسان نیست تاکید کرد: برنامه های توسعه هر استان بر اساس استعداد همان استان تدوین می شود.

به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای شرکت در همایش ملی تدبیر در توسعه چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.

این همایش به مدت 2 روز در دانشگاه شهرکرد با حضور جمعی از صاحب نظران و مسولان کشوری در حال برگزاری است.
کد N823473