در بیانیه پایانی کمپ دیوید تاکید شد؛

توافق هسته ای با ایران، بخشی از منافع امنیتی مشترک ماست

سیاسی

آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی نشست کمپ دیوید اعلام کردند که توافق هسته ای با ایران بخشی از منافع امنیتی آنهاست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و امیران قطر و کویت و مقامات چهار کشور عمان، امارات، عربستان سعودی و بحرین در بیانیه پایانی نشست کمپ دیوید این موضوع را اعلام کردند.

در این بیانیه آمده است که آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با آنچه «فعالیت های بی ثبات کننده» ایران در منطقه خوانده شده، مقابله خواهند کرد.

باراک اوباما پس از پایان این نشست طی سخنانی گفت که آمریکا مذاکراتی وسیع و همه جانبه درباره توافق هسته ای با ایران داشته است. به گفته وی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یکدیگر را تقویب می کنند.

بر این اساس تحولات سوریه و بحران یمن از دیگر محورهای گفت و گوهای نشست کمپ دیوید بوده است. رییس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که دعوت رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را برای برگزاری نشستی در سال آینده میلادی پذیرفته است.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در حال مذاکره برای نگارش متن توافق جامع هسته ای هستند، امری که باعث نگرانی کشورهای عربی منطقه شده است. این کشورها پیشتر اعلام کرده بودند که خواهان دریافت تضمین هایی از دولت اوباما از جمله موافقت با امضای قراردادهای امنیتی و خرید تسلیحات بیشتر هستند.