کمپ دیوید آغاز شد

تسنیم نوشت:

نشست کمپ‌دیوید بین رئیس‌جمهور آمریکا و مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس آغاز شد. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت هدف اصلی از نشست با اعضای شورای همکاری خلیج فارس تعمیق و نوسازی همکاری امنیتی بین آمریکا و شرکای ما در این شوراست.

این خود بازخوردها و تعابیر مختلفی دارد به طور قطع این تعمیق همکاری به معنی گفتگو درباره افزایش و تعمیق همکاریهای نظامی و اطلاعاتی با این کشورها شامل حمایت های آمریکا به آنها و نیز کمکهایی که این کشور ها می توانند به آمریکا ارائه کنند خواهد بود.

این کمک ها شامل گفتگوها درباره تجهیزات نظامی و گامهایی است که آمریکا می تواند در جهت ارائه تجهیزات نظامی یا برنامه های آموزش نظامی بردارد که می تواند منجر به افزایش همکاری دو طرف شود.

از سوی دیگر عادل الجبیر وزیرخارجه سعودی گفت که مذاکرات نشست کمپ دیوید بین سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا بر محور ایران، همکاری نظامی با آمریکا و تروریسم متمرکز است.

وی همچنین افزود: نشست کمپ دیوید برای هماهنگی بین شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا برای مقابله با آنچه که وی آن را تحرکات خصمانه ایران در منطقه و دخالت‌های آن در یمن، سوریه، لبنان خواند، است.

الجبیر گفت: اگر آتش بس فعلی موفقیت آمیز باشد و اگر انصارالله دیگر حمله نکنند، آتش بس قابل تمدید است. وی مشارکت ولیعهد و جانشین ولیعهد را در نشست کمپ‌دیوید اقدامی بی سابقه توصیف کرد و گفت که این امر بیانگر اهمیت این نشست است. وزیر خارجه عربستان در ادامه گفت: طرف آمریکایی توضیحاتی درباره مذاکرات هسته‌ای برای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ارائه می‌کند. 

52308

کد N823139