رایزنی تلفنی وزیر امور خارجه با دبیرکل سازمان ملل درباره یمن

محمد جواد ظریف, یمن

وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی روز سه شنبه با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در خصوص آخرین تحولات یمن گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در این تماس با اشاره به نسل کشی و جنایت های صورت گرفته علیه مردم مظلوم یمن بر ضرورت ایفای نقش موثر سازمان ملل در جلوگیری از تداوم حملات و برقراری آتش بس تاکید و اظهار داشت: این جنایات نقض فاحش مقررات بین المللی و اصول حاکم بر حقوق بشردوستانه می باشد و پیامد آن رشد گروههای افراطی و تروریستی و شدت یافتن فاجعه انسانی در این کشور بوده است.

دکتر ظریف ابراز امیدواری کرد تلاش های دبیرکل و جامعه بین المللی به توقف فوری جنایات علیه مردم یمن منجر شود.

وی افزود: تهران از تلاش های نماینده جدید دبیرکل در توقف تجاوزات، ارسال کمک های انساندوستانه و شکل گیری گفتگوی یمنی یمنی حمایت می کند و معتقد است راه حل بحران یمن، صرفا سیاسی و از طریق تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه نیروهای سیاسی و عدم مداخلات خارجی برخی کشورها است و راه حل نظامی ندارد و نظامی کردن بحران به سود هیچ طرفی نیست.

دبیرکل سازمان ملل نیز در این گفت وگو ضمن قدردانی از تلاش های ایران برای شکل گیری روند سیاسی و توجه به ارسال کمک های انساندوستانه برای مردم یمن گفت: صلح و امنیت در منطقه و یمن از طریق توسل به راهکار سیاسی حاصل می شود و سازمان ملل به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد. وی ابراز امیدواری کرد تا آتش بس پایدار هرچه سریعتر در یمن برقرار شود.

انتهای پیام
کد N820980