محکومیت مامور سابق سیا به دلیل افشای یک عملیات علیه ایران

یک مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به جرم افشای اطلاعات محرمانه درباره پروژه‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران به زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، جفری استرلینگ مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز دوشنبه در یک دادگاه فدرال به دلیل افشای اطلاعات محرمانه مربوط به یک پروژه علیه برنامه هسته‌ای ایران موسوم به مرلین مجرم شناخته و به سه سال و نیم حبس محکوم شد.

این مامور پیشین سازمان سیا که هم‌اکنون 47 سال دارد پیش از این در ماه ژانویه در دادگاهی دیگر به دلیل در اختیار قرار دادن این اطلاعات به جیمز رایزن، خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز که بعدتر این اطلاعات را در کتابش با عنوان «وضعیت جنگ» منتشر کرده بود مجرم شناخته شد.

کاندولیزا رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر امور خارجه سابق این کشور در دادگاه رسیدگی به استرلین شهادت داد و گفت که عملیات مرلین یکی از معدود گزینه‌های در دسترس آمریکا برای متوقف کردن برنامه‌ هسته‌ای ایران بوده است.

به نوشته گاردین، مرلین نام مستعار یک کارشناس هسته‌ای تبعه روسیه و یکی از عوامل سیا بود که در این عملیات که قرار بود در سال 2000 به اجرا در آید به وین سفر کرد تا به طور عمدی یک طرح اشتباه و منحرف‌کننده درباره سلاح‌های هسته‌ای را به جای یک طرح واقعی در اختیار ایران قرار دهد که ایرانی‌ها در صورت عمل به این طرح مجبور می‌شدند سال‌ها وقت صرف توسعه بخش‌هایی کنند که هیچ‌گاه به مرحله عملیاتی نمی‌رسیدند.

رایزن روزنامه‌نگار نیویورک تایمز اطلاعات مربوط به این عملیات را در سال 2006 در کتاب خود منتشر کرد اما در دادگاه از دادن شهادت علیه این مامور پیشین سیا سر باز زد و حاضر به افشای منبع خود نشد. با این حال دادگاه استرلینگ را مجرم شناخت.

بر اساس این گزارش، جفری استرلینگ که یک شهروند آمریکایی آفریقایی است پیشتر شکایتی را علیه سازمان سیا به دلیل بدرفتاری و تبعیض نژادی مطرح کرده بود که بر اساس قانون مربوط به جرایم جاسوسی ممکن بود به حبس تا بیست سال محکوم شود اما دادستان‌ها این ادعای وی را رد کردند.

انتهای پیام

کد N820078