موافقت ائتلاف حاکم ژاپن با طرح مربوط به تقویت نقش ارتش

ائتلاف حاکم ژاپن به توافقنامه‌ای رسمی درخصوص بسته‌ای از لایحه‌ها دست یافت که محدودیت‌های اعمال شده بر ارتش این کشور را به دنبال اشغال آمریکا پس از جنگ جهانی دوم کاهش می‌دهد.

ائتلاف حاکم ژاپن به توافقنامه‌ای رسمی درخصوص بسته‌ای از لایحه‌ها دست یافت که محدودیت‌های اعمال شده بر ارتش این کشور را به دنبال اشغال آمریکا پس از جنگ جهانی دوم کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تایید این لایحه‌ها به ژاپن اجازه می‌دهند تا در ائتلاف واشنگتن – توکیو مشارکت بیشتری داشته باشد چراکه این دو کشور با خط مشی‌های امنیتی اصلاح شده‌ای که ماه گذشته میلادی امضا شده، موافقت کرده‌اند.

انتظار می‌رود این پیشنهادات در چند روز آتی توسط کابینه تایید شود تا از آنجا به پارلمان ارائه شود. با توجه به اینکه حزب حاکم لیبرال دموکرات به رهبری شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و حزب کومیتو، شریک ائتلافی‌اش اکثریت پارلمان را به دست دارند، احتمالا این لایحه‌ها تصویب خواهند شد.

ماساهیکو کومورا، رییس هیات قانونگذاری امنیت ملی پس از آنکه نمایندگان ائتلاف حاکم به اتفاق آرا این بسته قانونی را تایید کردند، گفت: بالاخره ما به این نقطه رسیدیم. ما قصد داریم به منظور کمک به درک عمومی از این بسته در پارلمان به طور کامل و مفصل درباره این لایحه‌ها مذاکره کنیم.

این تغییرات محدودیت‌های جغرافیایی درخصوص اینکه ارتش کجا می‌تواند عملیات انجام دهد را برطرف می‌کند و در شرایط خاص اجازه دارد برای نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم از متحدانش دفاع کند. این لایحه‌ها به ژاپن کمک می‌کند تا به راحتی برای دیگر ارتش‌ها حمایت لجستیکی فراهم کرده و در عملیات‌های بین‌المللی حفاظت از صلح شرکت کند.

این قانون راه را برای ژاپن هموار می‌کند تا نه تنها با آمریکا بلکه با دیگرکشورهای آسیایی همچون استرالیا و هند و همچنین شرکای جنوب شرق آسیایی‌اش همکاری نزدیک‌تری داشته باشد. قانون اساسی صلح‌آمیز ژاپن ارتش این کشور را تنها به دفاع شخصی محدود می‌کند.

انتهای پیام

کد N819851