با دستور رییس‌جمهور

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف به تأمین منابع مورد نیاز طرح سلامت شد

رييس‌جمهور,هيات دولت,حسن روحاني,طرح تحول نظام سلامت

رییس‌جمهور با قدردانی از تمامی دست‌اندرکاران طرح تحول نظام سلامت، این طرح را کاری بزرگ و مهم ارزیابی کرد و گفت: با اجرای این طرح گام‌های ارزنده‌ای در جهت کمک به سلامت جامعه به ویژه محرومان و طبقات ضعیف برداشته شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه هیأت دولت با اشاره به گزارش وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره «عملکرد یکساله طرح تحول نظام سلامت»، اظهار کرد: از سال‌های گذشته همواره اجرای طرح تحول سلامت مطرح بوده است اما این دولت با تفضل الهی توفیق گام‌ نهادن در این مسیر خطیر را پیدا کرد.

وی اجرای این طرح در چنین گستره‌ای را موجب شگفتی برخی از رؤسای کشورها عنوان کرد و بر استمرار آن تا دستیابی به کلیه اهداف طرح تأکید نمود.

وی همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را به تأمین منابع مورد نیاز طرح و پرداخت به موقع مطالبات بیمه‌ها موظف کرد.

گزارش وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره «عملکرد یکساله طرح تحول نظام سلامت» به هیأت وزیران ارایه شد.

براساس این گزارش از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت تاکنون، تعداد ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی دریافت دفترچه بیمه پایه سلامت بوده‌اند که از این تعداد بیش از هشت میلیون نفر مشمول دریافت مزایای آن شده‌اند. علاوه بر آن، میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت از ۳۷ درصد در بهار سال ۱۳۹۲ به سه درصد در مناطق روستایی و شش درصد در مناطق شهری کاهش یافته است.

همچنین اقلام دارویی در دسترس بیمارستان‌ها از ۳۲۰ قلم دارو به ۷۵۰ قلم افزایش یافته که رشد ۱۳۴ درصدی را در پی داشته است.

انجام ۳۳ میلیون ویزیت استاندارد در سراسر کشور و ایجاد ۵۸۵ کلینیک ویژه بیمارستانی و دانشگاهی و ۱۷ پایگاه اورژانس هوایی از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت تاکنون، از

جمله موارد اشاره شده در این گزارش است.

بازسازی یک میلیون و ۴۰۰ هزار متر مربع از فضای بیمارستان‌ها که موجب رضایتمندی ۸۶ درصدی بیماران از محیط درمانی مراکز درمانی دانشگاه‌ها شده است، رشد ۴۴ درصدی در تأمین ملزومات مصرفی بیمارستان‌ها، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی، ترویج زایمان طبیعی با تعداد ۴۷۰ هزار زایمان طبیعی در سال ۱۳۹۳ و افزایش رشد آن در مقایسه با زایمان به روش سزارین نیز از جمله دستاوردهای این طرح بوده است.

همچنین در این جلسه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گزارشی از نحوه اختصاص تسهیلات برای خرید تضمینی گندم ارایه نمود. براساس پیشنهاد این سازمان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است معادل سی هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید گندم و محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی تولید داخل در اختیار مباشر معرفی شده توسط وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید که اهم آن به شرح زیر است:

با توجه به بحران خشکسالی، استفاده بی‌رویه از آب تالاب‌ها و زهکشی و خشک کردن اراضی باتلاقی و تبدیل آنها به اراضی کشاورزی و نیز جلوگیری از انتقال آب به دریاچه‌ها، هیأت وزیران برنامه حفاظت، احیا و مدیریت دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور را به تصویب رساند.

بروزرسانی و بازنگری راهبردها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب‌ها، تهیه و اجرای برنامه مدیریت زیست بومی تالاب‌ها با اولویت تالاب‌های بحرانی و خسارت دیده، تهیه و تصویب حد بستر تالاب‌ها، الزام‌ به رعایت ضوابط پایداری تالاب‌ها در هر گونه بهره‌برداری و عملیات عمرانی، معدنی، صنعتی، کشاورزی، اقتصادی در بستر تالاب‌ها، اولویت تخصیص حقابه محیط زیستی تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست پس از تأمین آب شرب و تهیه و اجرای برنامه کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست در حوضه‌های آبریز تالاب‌های بحرانی و خسارت دیده با لحاظ ارزش اقتصادی آب و بدون گسترش سطح اراضی کشاورزی از محورهای این برنامه است.

دولت همچنین با اصلاح یک ماده از اساسنامه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهر تهران موافقت کرد. براساس اصلاح اساسنامه فوق، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران می‌تواند قسمتی از اختیارات خود را با حفظ مسئولیت به هر یک از اعضای هیأت مدیره یا دیگر کارکنان شرکت یا مدیران وزارت راه و شهرسازی در هر یک از استان‌ها یا مدیران شرکت‌های زیرمجموعه واگذار نماید.

با تصویب هیأت دولت، محصولات ذرت و جو به ترتیب در استان‌های خوزستان و کرمانشاه به منظور عرضه در بورس کالای ایران تعیین گردید. از جمله دلایل انتخاب این محصولات و استان‌های مذکور عبارتند از:

- استراتژیک بودن این محصولات برای کشور

- سطح بالای تولید جهت کشف نرخ منصفانه

- وجود زیرساخت‌های لازم و آمادگی نهادهای متولی در این بخش‌ها و آموزش و فرهنگسازی مناسب برای فعالان در این استان‌ها

- امکان ایجاد شرایط ذخیره‌سازی و انبار کردن محصول

- رقابتی بودن بازار فروش و تقاضای این محصولات

- سابقه عرضه در بورس کالای ایران.

انتهای پیام

کد N818456