در تماس تلفنی امیرعبداللهیان و آموس انجام شد

رایزنی‌های ایران و سازمان ملل درباره مشارکت امدادرسانی به مردم یمن

سیاسی

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه و والری آموس، معاون انسان‌دوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری دبیرکل سازمان ملل امروز (یک‌شنبه) درخصوص عملیات امدادرسانی و ارسال کمک های فوری انساندوستانه به مردم مظلوم و بی دفاع یمن گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) امیرعبداللهیان در تماس تلفی با آموس، ضمن انتقاد شدید از تداوم حملات عربستان به یمن، حملات به تاسیسات و اهداف غیرنظامی طی دو روز گذشته در استان های صعده و عمران و تخریب فرودگاههایی که به منظور عملیات امدادرسانی صلیب سرخ و نهادهای امدادرسانی بین المللی که آماده شده بود، را نقض فاحش مقررات بین المللی و حقوق بشردوستانه دانست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده دبیرکل در امور یمن سریعاً وارد این کشور شده و نسبت به توقف حملات و جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی اقدام کند.

معاون وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: ایران آمادگی دارد در هماهنگی کامل با برنامه امدادرسانی ملل متحد، اقدامات زیر را انجام دهد:

1- ارسال فوری کشتی های سوخت و فرآورده های نفتی به بنادر مختلف یمن

2- اعزام تیم های پزشکی و احداث سه بیمارستان صحرایی در صنعا، عدن و صعده و استان های مورد نظر سازمان ملل متحد

3- ارسال فوری محموله های امدادرسانی و غذایی از طریق هوایی به جیبوتی و یا به طور مستقیم به یمن

4- اختصاص دو فروند هواپیمای ترابری و سه فروند کشتی ترابری برای سرعت بخشیدن به برنامه امدادرسانی سازمان ملل متحد و انتقال بسته های دارویی و غذایی از طریق جیبوتی به یمن

وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال فوری مجروحین یمنی به ایران را نیز به اطلاع هماهنگ کننده کمک های اضطراری دبیرکل سازمان ملل رساند.

والری آموس نیز ضمن قدردانی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به ابعاد انسانی بحران یمن و حمایت های اصولی جمهوری اسلامی ایران از عملیات امدادرسانی ملل متحد در آن کشور، گفت: سازمان ملل متحد برنامه ریزی گسترده ای برای کمک به مردم یمن تدارک دیده است.

وی افزود: سازمان‌های تخصصی و کارگروه‌های تشکیل شده در این زمینه، عملیات امداد رسانی را شدت می‌بخشند و در این چارچوب کمک های جمهوری اسلامی ایران نیز در چارچوب کمکهای سازمان ملل به سراسر مناطق یمن ارسال می‌شود.

انتهای پیام

کد N817595