"نقشه راه" سه مرحله‌ای عربستان برای آینده یمن

سیاسی

منابع بلند پایه سیاسی در یمن از طرح سه مرحله‌ای عربستان برای کنفرانس قریب الوقوع ریاض پرده برداشته و اعلام کردند که برخی چهره‌های سیاسی برجسته از احزاب جنوب یمن در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری العربیه الجدید، منابع یمنی حاضر در ریاض فاش کردند که عربستان طرحی را برای مذاکرات آتی پیرامون یمن که قرار است 16 و 17 ماه جاری میلادی در ریاض برگزار شود، آماده کرده و قصد دارد این طرح را که از آن به عنوان نقشه راه آینده یمن یاد می‌کند، به یمنی‌ها تحمیل کند.

بنا به گفته این منابع، نقشه راه پیشنهادی ریاض شامل سه مرحله یعنی پایان دادن به انقلاب حوثی‌ها، بازگشتن دولت در تبعید یمن و بازسازی این کشور و در نهایت تکمیل مرحله انتقالی و بازنگری در ساختار دولت است.

همچنین منابع مذکور تاکید کردند که در کنفرانس ریاض نمایندگان حزب کنگره ملی، به رهبری علی عبدالله صالح و چهره‌هایی جدیدی از جنبش‌های جنوبی یمن از جمله حیدرالعطاس، یاسین مکاوی، احمد بن دغر و حسین بن شعیب شرکت خواهند داشت.

منابع مذکور در ادامه تاکید کردند که روسیه تلاش می‌کند تا محل مذاکرات یمن را از ریاض به ژنو تغییر دهد و این چیزی است که صالح و انصارالله نیز خواهان آن هستند اما با پافشاری عربستان و متحدان عذب آن کنفرانس در موعد خود و در شهر ریاض برگزار خواهد شد.

به گفته این منابع، کنگره ملی یمن نیز قرار است برای برکناری صالح از ریاست این حزب نشستی را ظرف دو روز آینده در قاهره برگزار کند.

انتهای پیام

کد N817305