برگزاری رزمایش مشترک فیلیپین و ژاپن در دریای چین جنوبی

جمهوري چين,ژاپن,رزمايش

ژاپن و فیلیپین برای اولین بار طی ماه جاری میلادی در آب‌های دریای چین جنوبی و در نزدیکی مناطق مورد ادعای پکن رزمایش مشترک دریایی برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رزمایش امنیتی دریایی 12 مه که تمرینی برای درگیری‌های پیش‌بینی نشده در دریا محسوب می‌شود، بخشی از توافقی است که در ماه ژانویه و با هدف تعمیق همکاری‌های امنیتی بین دو کشور به امضا رسید.

با این حال ماهیت این رزمایش چیزی نیست که چین را نگران کند چرا که پکن پیشتر رزمایشی مشابه و مشترک با آمریکا انجام داده بود اما حضور نیروی دریایی ژاپنی در دریای چین جنوبی بیانگر رشد تمایل ژاپن در منطقه است و این مساله ممکن است پکن را آزار دهد. در همین حال یکی از مقامات ژاپنی با اشاره به اشغال یکی از تپه‌های دریای چین جنوبی پس از سه ماه صف آرایی در مقابل فیلیپین اظهار کرد، این رزمایش در نزدیکی صخره اسکاربرو برگزار می‌شود.

سخنگوی نیروی دریایی فیلیپین نیز اعلام کرد، این رزمایش دو ساعته در حوزه آبی فیلیپین و در نزدیکی خلیج سوبیک برگزار می‌شود و یک ناو جنگی ژاپن و یک ناوچه فیلیپینی در آن شرکت خواهند داشت.

این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که چین همزمان با ادعا نسبت به 90 درصد از آب‌های دریایی چین جنوبی فعالیت‌های خود را در این آب‌ها افزایش داده است.

فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام نیز ادعاهایی درباره این دریا دارند.

انتهای پیام

کد N815893