دیدار پوتین با "بهترین دوست روسیه"، شی‌ جینپینگ

هم‌زمان با ورود چندین تن از رهبران جهان به مسکو برای شرکت در مراسم پیروزی در جنگ جهانی دوم که بسیاری از رهبران غرب از شرکت در آن امتناع کردند، رئیس جمهوری روسیه و همتای چینی‌اش از روابط میان کشورهایشان تعریف و تحسین کردند.

هم‌زمان با ورود چندین تن از رهبران جهان به مسکو برای شرکت در مراسم پیروزی در جنگ جهانی دوم که بسیاری از رهبران غرب از شرکت در آن امتناع کردند، رئیس جمهوری روسیه و همتای چینی‌اش از روابط میان کشورهایشان تعریف و تحسین کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه امروز (شنبه) ساعت 10 صبح به وقت محلی در "میدان سرخ" به منظور بزرگداشت هفتادمین سالروز پیروزی بر آلمان نازی رژه‌ای را برگزار خواهد کرد که در آن 16 هزار نیرو و سخت افزارهایی از جمله آخرین نسل از تانک‌های "آرماتا" شرکت دارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از دیدار با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، وی را "بهترین دوست روسیه" خطاب کرده و هر دو رهبر با تقویت روابط اقتصادی موافقت کردند.

شی جینپینگ گفت: پوتین و من مذاکرات مفصل و دوستانه‌ای برگزار کردیم. ما بر لزوم توسعه هرچه بیشتر روابط مسکو و پکن موافقت کرده‌ایم.

این دو رهبر اطلاعیه مشترکی را درخصوص همکاری میان یک بلوک تجاری تحت حمایت کرملین متشکل از روسیه، قزاقستان، بلاروس و چین موسوم به "کمربند اقتصادی جاده ابریشم" که غرب را از طریق آسیا به بازرهای اروپا می‌رساند، امضا کردند.

پوتین گفت: ما درباره دورنمای ورود به سطح جدیدی از همکاری با یک فضای اقتصادی مشترک در خصوص کل قاره اروپا ‌ آسیا مذاکره می‌کنیم.

مسکو و پکن تفاهم نامه‌هایی را درخصوص توافقاتی از جمله سرمایه‌گذاری چین در یک خط راه آهن سریع السیر که مسکو و شهر وولگا را به یکدیگر مرتبط می‌کند، امضا کردند.

پوتین گفت: چین با تامین مالی این پروژه تا حدود 92 / 5 میلیارد دلار موافقت کرده است. ما درباره پروژه‌های مشترک در بخش انرژی نیز مذاکره کرده و به نتیجه‌های قابل توجهی رسیدیم.

در همین حال گروهی از نیروهای چینی به نشانه نزدیکی روابط با روسیه برای نخستین بار در مانور امروز رژه خواهند رفت.

شی جینپینگ تاکید کرد: روسیه و چین در جنگ جهانی دوم از آسیب‌های بسیاری رنج برده‌اند. مردم روسیه و چین شانه‌به شانه یکدیگر مبارزه کردند و متحمل سنگین‌ترین لطمات ملی شدند.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، تومیسلاو نیکولیچ، رئیس جمهوری صربستان و پراناب موخرجی، رئیس جمهوری هند از جمله رهبرانی هستند که در روزهای جمعه و پنج شنبه برای شرکت در این مانور و رژه وارد روسیه شدند.

رهبران غربی اعلام کردند که به خاطر بن بست با روسیه درخصوص بحران اوکراین در این مانور شرکت نمی‌کنند اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز یکشنبه برای مراسم اهدای تاج گل و مذاکره با پوتین به مسکو سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N815588