تجلیل آیت‌الله صافی‌گلپایگانی از شهید بزرگ مشروطه مشروعه

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني,شیخ فضل‌الله نوری

همزمان با ایّام شهادت آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری قدّس سره، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با حضور در مقبره آن مرحوم، به تجلیل از شخصیت وی پرداخت.

همزمان با ایّام شهادت آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری قدّس سره، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با حضور در مقبره آن مرحوم، به تجلیل از شخصیت وی پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید با ابراز خوشحالی از اینکه مقبره شهید شیخ فضل‌الله نوری، به محلّ بیان فضایل آن مرحوم تبدیل شده است، اظهار کرد: باید قدردان این شخصیت و بزرگمرد تاریخ باشیم که جلوی انحراف نهضت مشروطه ایستاد و با فدای جان خود، نشان داد که باید پایبند شرع بود و در همه حال، اسلام را ترویج کرد.

وی در ادامه، با بیان سابقه رفاقت صمیمانه والد خود با مرحوم شیخ فضل الله، افزود: مرحوم والد ما آیت‌الله آقای آخوند ملامحمدجواد اعلی الله مقامه، از دوستان صمیمی و همفکران شهید در نهضت مشروطه مشروعه بودند. والد ما نقل می‌کردند در ایّامی که مجاهدین، تهران را گرفته بودند و مرحوم شیخ در منزل خود تحت محاصره بود، سه روز قبل از اعدام آن شهید، به منزل ایشان رفتم و از من پرسیدند: چه باید کرد؟ گفتم: امروز مشیر السّلطنة در بین راه مورد سوء قصد قرار گرفته، و او خودش را در کالسکه انداخته که سورچی وی را به منزل رسانیده و او فوراً از سفارت روس درخواست کرده که پرچم روسیه را بر سر در منزلش نصب کردند و از تعرّض مجاهدین مصون ماند.

فرمودند: هنگامی که حضرت سیّدالشّهداء علیه‌السلام در روز عاشورا در مقام اتمام حجّت بر آمد، فریاد می‌کردند تا نگذارند سخنان آن حضرت شنیده شود؛ الان هم نیز وضع به همان منوال است، نمی‌گذارند من حرفم را بزنم.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در ادامه با بیان شجاعت و صلابت مثال زدنی آن شهید بزرگ و پایبندی‌ وی به اسلام عزیز، بیان کرد: مرحوم والد ما می‌فرمودند که وقتی ایشان عرایض بنده را شنید، فرمود: من در نظر کفّار و اجانب از علمای طراز اوّل اسلام به شمار می‌آیم، اگر من برای حفظ جان خود پرچم کفّار را بر سر خانه‌ام بزنم، مثل این است که اسلام به کفر پناهنده شود. اگر اینها مرا بکشند، برای من آسان‌تر و گواراتر است از این که به کفّار پناهنده شوم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پایان، برای شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری، طلب علوّ درجات و برای حاضران در جلسه، توفیق ادامه راه آن بزرگوار را مسألت کرد.

انتهای پیام

کد N814954