آیت الله نوری همدانی:

تنها با یک بعد نمی‌توان در مورد افراد قضاوت کرد

سپاه پاسداران,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

یکی از مراجع تقلید با اشاره به این‌که «باید امروز قدر نظام اسلامی را بدانیم»، گفت: تاثیر حکومت اسلامی در سرنوشت مردم باید به وسیله مبلغان برای مردم گفته شود و ابزار آن هم قرآن، نهج البلاغه و کتب دینی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) آیت الله نوری همدانی یکی از مراجع تقلید شیعیان در قم در دیدار با جمعی از روحانیان شاغل در نمایندگی ولی فقیه در مراکز سپاه در استان قم اظهار کرد: یکی از مباحث مورد تایید در دین این است که در زندگی انسان ابعاد مختلفی وجود دارد و انسان باید به همه این ابعاد توجه کند تا به انسان کامل تبدیل شود.

وی با اشاره به این‌که «تنها با یک بعد نمی‌توان در مورد افراد قضاوت کرد»، افزود: در صورتی که فرد در همه ابعاد کامل بود در مورد او به خوبی قضاوت می‌شود.

وی هم‌چنین با اشاره به این‌که «کامل بودن در جامعه هم مهم است» خاطرنشان کرد: اگر جامعه در بخش خاصی دارای مشکل باشد به تباهی کشیده می‌شود.

این استاد حوزه علمیه با بیان این‌که «یکی از مواردی که باید افراد در آن قوی باشند ادبیات است»، تصریح کرد: همیشه به این موضوع تاکید دارم که باید به لحاظ قلم و بیان مسلط باشید و این لازمه کار تبلیغی است.

وی با اشاره به این‌که «اسلام همه ابعاد را برای شایستگی افراد ملاک قرار داده است»، گفت: پیامبر اکرم(ص) تنها به نمازخواندن افراد نگاه نمی‌کردند و به این موضوع تاکید داشتند که به کثرت نماز، ساخت مساجد و عبادات نباید نگاه کرد بلکه راستگویی و دوری از کذب حتی در صورتی که به ضرر فرد باشد نشان دهنده مومن است.

وی با اشاره به این‌که «حفظ امانت از نشانه‌های دیگر انسان‌های شایسته است» خاطر شان کرد: این در مورد همه مشاغل صدق می‌کند که باید به عنوان یک امانت به آن نگاه کرد و در زمانی که در شغل خود فعالیت دارد وظایفش را به درستی انجام دهد فردی امین است.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «عقل و علم متفاوت هستند»، تصریح کرد: عقل ملاک تشخیص حق از باطل است ولی علم به معنای دانش است و چه بسا انسان‌هایی که عالم باشند اما عاقل نباشند.

وی با اشاره به این‌که «جامعه باید در ابعاد فرهنگ، دین، اقتصاد و سیاست کامل و بدون نقص باشد» خاطرنشان کرد: باید در همه این موارد کامل بود تا جامعه سالمی داشت.

وی با اشاره به این‌که «در خطبه 129 نهج البلاغه آمده است باید بدانید همه شما در دنیا مهمان هستید»، افزود: در دوران امامت امام علی(ع) مردم به دین به شکل ابزار نگاه می‌کردند و این موضوع بود که امام معصوم (ع) را وادار به درد دل با چاه می‌کرد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به این‌که «باید امروز قدر نظام اسلامی را بدانیم»، گفت: تاثیر حکومت اسلامی در سرنوشت مردم باید به وسیله مبلغان برای مردم گفته شود و ابزار آن هم قرآن، نهج البلاغه و کتب دینی است.

وی با اشاره به این‌که «جامعه باید بخواهد تا وضعیت حجاب درست شود» گفت: تنها با کار یک نفر نمی‌شود اقدام مناسبی داشت و باید همه مردم و علما در این مورد اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام

کد N813988