آمریکا می‌خواهد سازمان ملل عاملان حملات شیمیایی در سوریه را مشخص کند

به گفته دیپلمات‌ها، آمریکا می‌خواهد تیمی از بازرسان سازمان ملل عامل حملات شیمیایی سوریه را مشخص کنند تا بتواند از طریق شورای امنیت اقدامی علیه آنها انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که آمریکا به وی پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت را داده است که وی آن را برای مطالعه به مسکو فرستاده است.

سوریه در سال 2013 برای امحای تسلیحات شیمیایی خود موافقت کرد اما سازمان منع تسلیحات شیمیایی می‌گوید که از آن زمان گاز کلر به صورت مکرر و سیستماتیک به عنوان سلاح استفاده شده است. اما این سازمان مقصر این اقدام را اعلام نکرد و دولت و شورشیان سوری هر دو استفاده از گاز کلر را تکذیب می‌کنند.

چورکین گفت: منطق این مساله روشن و قابل درک است و ما مدت‌ها قبل با سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل در این رابطه گفت‌وگو کردیم و گفتیم که یک حلقه مفقوده در این پرونده هست. ماموران گزارش‌هایی درباره استفاده از گاز کلر را بررسی می‌کنند اما هویت عاملان آن مشخص نمی‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل ماه مارس اعلام کرد که چنانچه یک بار دیگر از مواد شیمیایی سمی استفاده شود، وارد عمل می‌شود. درست 10 روز پس از آن شش تن در جریان حمله گاز کلر در روستای سارمین سوریه کشته شدند.

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که پیش از اقدام شورای امنیت باید مدارک معتبری از عاملان این حادثه به دست آید.

از سوی دیگر یک مقام آمریکایی گفت: شورای امنیت باید بر لزوم مشخص شدن عاملان حملات تاکید کند. انجام این کار به منظور اجرای عدالت برای مردم سوریه حیاتی است.

انتهای پیام

کد N812686