نوبخت در پاسخ به مهر مطرح کرد:

تداوم مواضع دولت در قبال یمن/ دفاع از تبریک ظریف به همتای سعودی

سیاسی

سخنگوی دولت با بیان اینکه یک ظلم بزرگ تاریخی در یمن در برابر جهانیان در حال رخ دادن است، گفت: مواضع جمهوری اسلامی در این رابطه صریح بوده و بعد از این ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت صبح امروز و در نشست خبری خود با رسانه‌ها، در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره تشدید بحران در یمن و ضرورت فعال‌تر شدن دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی برای نقش‌آفرینی در حل این بحران، اظهار داشت: در حال حاضر یک ظلم بزرگ تاریخی در برابر جهانیان در کشور یمن در حال انجام است و مردم بی‌گناه، قتل عام می‌شوند.

وی افزود: موضع صریح دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رخداد غم‌انگیز تاکنون بارها از سوی رئیس‌جمهور محترم بیان شده است.

نوبخت در رابطه با انتقادهای صورت گرفته نسبت به تبریک وزیر امورخاجه کشورمان به وزیر جدید امور خارجه رژیم آل‌سعود، گفت: اینکه در عرف دیپلماتیک به کسی پیام تبریک داده شود، اینها درواقع همان عرف دیپلماتیکی است که از آن صحبت می‌کنید و در داخل نیز نمونه دارد که فردی از جریان سیاسی به فردی از جریان دیگر پیام تبریک یا تسلیت می‌دهد، اما آقای ظریف، وزیر امور خارجه به دفعات، مواضع جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بحران یمن بیان کرده، ضمن اینکه طرحی را نیز برای حل این بحران به طرف‌های درگیر و مجامع جهانی ارائه کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: حتی شاهد بودیم که وی به برخی از کشورها سفر و با همتایان خود صحبت کرد، از جمله در سفری به پاکستان که در معرض مشارکت در حمله به یمن بود، با مقامات این کشور مذاکره‌ کردند.

نوبخت تصریح کرد: مواضع دولت جمهوری اسلامی در این رابطه منطقی بوده و بعد از این هم ادامه خواهد یافت.