افخم ضمن هشدار نسبت به وضعیت یمن؛

ایران گزارش امدادرسانی و جلوگیری عربستان را به مراجع ارسال می کند

سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه با هشدار نسبت به وخیم تر شدن وضعیت انسانی در یمن، خواستار تلاش و اقدامات موثر سازمان های بین المللی امداد رسانی برای کمک فوری به مجروحان و آسیب دیدگان این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر،مرضیه اقخم،سخنگوی وزارت امور خارجه با هشدار نسبت به وخیم تر شدن وضعیت انسانی در یمن، خواستار تلاش و اقدامات موثر سازمان های بین المللی امداد رسانی برای کمک فوری به مجروحان و آسیب دیدگان این کشور شد.

وی با ابراز نگرانی از تشدید وضعیت فاجعه ‌بار درمانی و غذایی مردم یمن، تأکید کرد: محاصره یمن یک سناریوی غیر انسانی است و تداوم مانع تراشی عربستان سعودی در برابر ورود کمکهای بشردوستانه موجب کمبود شدید اقلام اولیه مورد نیاز دارویی و درمانی ، آب آشامیدنی ، نان و مواد غذایی شده است.  

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران گزارشی از فعالیت و اقدامات متعدد خود برای امداد رسانی به مردم یمن و تحرکات و اقدامات  عربستان در جلوگیری از ورود کمکها به مراجع مختلف بین المللی را در دست تهیه دارد و همزمان ارسال کمک های انسان دوستانه به یمن را با همکاری صلیب سرخ جهانی نیز دنبال می کند.

افخم ضمن محکوم کردن اقدام ائتلاف عربی در استفاده از سلاح های ممنوعه که برخی نهادهای بین المللی نیز صحت کاربرد آن را مورد تایید قرار داده اند، افزود: متاسفانه یمن دستاویز طرح ها و بازیهای چند لایه و خطرناک کشور همسایه خود و حامیان بین المللی آن شده و در غیاب و سکوت نهادهای بشردوستانه و رسانه های بیطرف، بخش زیادی از ابعاد تجاوز نظامی و فاجعه انسانی در یمن هنوز به افکار عمومی جهان منعکس نشده است.