اجمالی/ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه امیرکبیر:

شرایط امروز سخت‌تر از گردنه جنگ نیست/ ایران تنها لنگر مطمئن منطقه

سیاسی

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد: ما به عنوان نیروهای انقلاب تکلیفمان این است که همدلی و همزبانی‌ای که رهبری در آن تاکید داشتند حفظ کنیم و نگذاریم جامعه دچار تشتت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه امیر کبیر با بیان اینکه شرایط منطقه و جهان و کشور در یک وضعی قرار دارد که ما باید هوشیار باشیم اظهار کرد: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها یعنی همان استعمارگران سابق و مستکبرین فعلی آنچه که می‌خواستند در این منطقه پیاده کنند نشده است و در حال هدایت تفکرات خود به شکل دیگری هستند.

وی افزود: آنها به این نتیجه رسیده‌اند که یک کشور معتدل و نیرومند در این منطقه به نفع آنها نیست، به خصوص کشوری که وابستگی به آنها ندارد.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تشریح اوضاع منطقه تاکید کرد: امروز می‌بینید که عراق و سوریه و یمن به این وضعیت فعلی دچار شده‌اند، عربستان در خدمت آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها است و مصر یک دژ مستحکم در مقابل اسرائیل بود امروز در شرایطی است که می‌بینید پاکستان نیز در مسائل داخلی خود دچار گرفتاری‌هایی شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح تجزیه عراق توسط کنگره آمریکا گفت: کارهایی که آنها از سال‌ها پیش طراحی کردند که منطقه را به کشورهای کوچک تبدیل کنند امروز می‌خواهند دوباره به اجرا برسانند البته قبل‌ترها این طرح را اجرا کرده‌اند که تجزیه امپراطوری عثمانی حاصل آن بود.

وی افزود: البته آمریکایی‌ها درخصوص تجزیه از ایران حرفی نزده‌اند چراکه ایران آنقدر مستحکم است که نمی‌توانند بگویند می‌خواهند آن را به چند کشور تجزیه کنند زیرا باید شرایطی مانند شرایط عراق و سوریه در یک کشوری درست شود تا بتوانند یک کشور را تجزیه کنند.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ایران را تنها لنگر مطمئن منطقه دانست و تاکید کرد: ایران می‌تواند در حفظ منطقه نقش‌آفرین باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما به عنوان مسئولین و نیروهای انقلاب تکلیفمان این است که این نامی که رهبر معظم انقلاب با عنوان همدلی و همزبانی انتخاب کرده‌اند را حفظ کنیم و نگذاریم جامعه دچار تشتت شود چراکه در هر جامعه‌ای آرای مختلف و اعتراضات مختلفی وجود دارد.

وی تاکید کرد: باید هوشیار باشیم که وحدت کشورمان را که در اصل نیاز واقعی کشورمان است حفظ کنیم و اجازه ندهیم باعث تفرقه شویم، به خصوص اینکه امسال در سال انتخابات هستیم.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خاطرنشان کرد: ببینید یمن امروز در چه وضعیتی است، شب گذشته ۳۰ بار فرودگاه یمن را بمب‌باران کرده‌اند و شایعه شده است که تعدادی از نیروهای زمینی وارد یمن شده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: در سوریه روز به روز دارند به محاصره دمشق پیش می‌روند و در عراق نیز پس از طرح تجزیه از سوی کنگره آمریکا سران عراقی با این طرح مخالفت کردند و شیعه، سنی و کرد مخالفت خود را با این طرح ابراز داشتند اما در هر صورت این طرح دارد دنبال می‌شود.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به وضعیت داخلی افغانستان نیز گفت: افغانستان هم امروز مقابل چشمان ما است که یکی از استان‌های افغانستان توسط طالبان به داعش داده شده است.

وی در ادامه گفت: ما باید به عنوان مسئولین اسلامی و منطقه‌ای به خوبی این پایگاه را که ایران باشد حفظ کنیم که بدون حضور مردم و استحکام دولت با ملت و مردم با مسئولین این پایگاه به خوبی نمی‌تواند ایفای نقش کند.

وی افزود: در دوران جنگ شاهد بودید که چطور بدون هرگونه امکاناتی جنگ را اداره کردیم. مگر می‌شود یک کشور به تنهایی در جنگ بتواند آن را هدایت کند، یک کشور تنهایی که همه علیه آن بودند ولی ما توانستیم با وحدت و حضور مردم از آن گردنه عبور کنیم و هم در جنگ و هم در سیاست به پیروزی‌هایی رسیدیم و سازمان ملل در آن زمان ما را مظلوم جنگ معرفی کرد و ۱۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفت که هنوز البته این غرامت را نگرفته‌ایم.

وی خطاب به اساتید دانشگاه گفت: شما اساتید باید به دانشجویان خود بگویید که ما چطور از یک استبداد مطلق عبور کردیم و گردنه‌های سختی را پشت سر گذاشتیم. البته امروز دولت دردها را به خوبی فهمیده است و ما باید در داخل متحد باشیم و امکاناتی که در داخل می‌توان از آن استفاده شود را نقد کنیم.

وی افزود: امروز دولت مبارزه خوبی را در سیاست خارجی شروع کرده است و همه دنیا متوجه شده است که منطق ما در قضیه هسته‌ای منطق صلح است و منطق جنگ نیست البته مزاحم‌هایی در این زمینه داریم، کنگره آمریکا در زمینه توافق هسته‌ای مخالف است و لابی اسرائیل نیز فعال شده است و ما در داخل خودمان نباید برای کسانی که دارند حق ما را می‌گیرند دردسر مهیا کنیم.

وی افزود: این حرف البته ناشی از نادیده گرفتن اختلاف نظر نیست؛ منطق باید حاکم باشد. اگر این اختلاف نظرها وجود داشته باشد مسائل خوبی از آن بیرون می‌آید. ما با آزادی، ادب، اطمینان دادن به دیگران، پذیرش اکثریت هر آنچه که بود می‌توانیم خود را حفظ کنیم و در شرایط تحریم اگر حل نشد ادامه بدهیم و اگر شد می‌بینید چه فضایی برای توسعه کشور فراهم می‌شود و چطور طرح‌های نیمه‌کاره و بیکاری‌ها حل خواهد شد.

وی افزود: باید تورمی که بیش از تحمل مردم متوسط به پایین است مرتفع شود چراکه این یکی از مشکلات واقعی است و فساد ایجاد می‌کند.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد: همه ما وظیفه داریم موقعیت خود و جهان را برای دیگران توضیح بدهیم و همچنین نشاط سیاسی را از مردم نگیریم و آنها را نگران نکنیم.

وی تصریح کرد: شرایط امروز سخت‌تر از گردنه جنگ نیست چراکه ما می‌توانیم با آمادگی و وحدت از این گردنه عبور کنیم.

ادامه دارد...